Jak pozbyć się moli?

Jak pozbyć się moli?

Chłodny październikowy wieczór, za oknem można dostrzec bezwładnie opadające liście mieniące się w odcieniach kolorów jesieni. Postanawiasz wyjąć swój ulubiony bawełniany sweter z samego dna szafy, przeleżał on tam bezpiecznie przez ostatnie pół roku. Chwilowa ekscytacja wywołana poszukiwaniami zostaje jednak nieoczekiwanie przerwana widokiem jaki ukazuje się Twoim oczom. Bawełna przyciągnęła wygłodniałe mole które zniszczyły całkowicie wszystkie Twoje ubrania. Pełna małych dziurek i otworów odzież nie nadaję się do ponownego ubioru. Chłodny wieczór stał się w jednej chwili jeszcze bardziej dotkliwy i nieprzyjemny. Jak się w takim razie możemy ochronić, jak się zabezpieczyć?

Mole ubraniowe

Tineola bisselliella znany potocznie jak mól ubraniowy należy do szerokiej rodziny ciem występujących na całym świecie. Znany jest głównie ze swojego zamiłowania do żerowania na ubraniach wełnianych, jedwabnych oraz futrzanych. Rodzina moli ubraniowych jest w stanie skonsumować nawet 30kg wełny w ciągu roku dokonując istnego spustoszenia w naszym domu. Nie zwalczanie potrafią się wyjątkowo szybko rozmnażać, rozprzestrzeniając się po okolicznych szafach. Preferują ciemne, odosobnione miejsca takie jak właśnie szafy, strychy, piwnice. Najczęściej przynoszone są do domów w formie larw znajdujących się na ubraniach oraz meblach. Błędem jest więc zakładanie że same wlatują przez okna i balkony czyniąc szkody, tak się nie dzieje. Warto nakreślić również że tylko i wyłącznie larwy mola ubraniowego niszczą gryząc i przeżuwając tekstylia na których żerują. Dorosłe osobniki nie posiadają odpowiednio wykształcącego aparatu gębowego którym mogły by się wspomagać. Mole ubraniowe potrafią być naprawdę uciążliwe w walce, ich niepohamowany apetyt i wyjątkowo szybki rozwój mogą zrujnować doszczętnie nie jedno mieszkanie.

Mole spożywcze

Innym typem moli które najczęściej możemy spotkać w naszym otoczeniu są mole spożywcze - Plodia interpunctella. Podobnie jak swoi kuzyni do zamieszkiwania wybierają miejsca ciemne, trudno dostępne. Najczęściej spotkamy je w naszej spiżarni gdzie mają one nieograniczony dostęp do pożywienia. Jeżeli przy otwieraniu produktów suchych i sypkich zauważymy wylatujące z nich dorosłe mole możemy być przekonani o występującej infekcji w naszej kuchni. Podziurawione produkty żywieniowe, lepkie w dotyku o zmienionym zapachu wskazują jednoznacznie na obecność ćmy spożywczej. Warto zwrócić uwagę również na ściany oraz półki w kuchni, larwy mola spożywczego mogą się okazjonalnie na nich pojawiać. Podobnie jak w przypadku mola ubraniowego największe szkody wyrządzają larwy. Możemy natknąć się na nie w produktach sypkich i suchych takich jak ryż, mąka, makarony, mleko w proszku, orzechy, suszone owoce i wielu innych. Larwy posiadają wyjątkowo duże zapotrzebowanie na pokarm stąd też szkody przez nie wyrządzone mogą być wyjątkowo dotkliwe. 

Jak się chronić przed molami odzieżowymi?

Powinniśmy przynajmniej raz w roku pamiętać o dokładnym i gruntownym przeglądzie naszej garderoby uwzględniając wszystkie miejsca w których przechowujemy odzież. Warto wyprać wszystkie ubrania w gorącej wodzie, pamiętając przede wszystkim o tych elementach garderoby której już nie używamy. Może ona bowiem skrywać ukryte larwy moli ubraniowych. Podczas kupowania nowych ubrań zwracajmy szczególną uwagę na materiał z którego wykonana jest odzież. Jeżeli mole doskwierały nam na przestrzeni ostatnich lat warto zaopatrzyć się w ubrania z domieszkami syntetycznych tkanin na których szkodniki nie mogą żerować. Regularne mycie i odkurzanie pomieszczeń utrudnia szkodnikom funkcjonowanie i zaburza ich naturalny cykl dnia. Po każdorazowym użyciu odkurzacza należy wymienić worek ze śmieciami, bowiem może on zawierać młode larwy. W przypadku występowania na dworze temperatury poniżej zera można wystawić odzież na jej działanie, wystarczy kilka godzin mrozu aby wszystkie larwy zostały wytępione. 

Jak się chronić przed molami kuchennymi?

W pierwszej kolejności powinniśmy przeszukać naszą spiżarnię w poszukiwaniu żerujących larw. Są one koloru jasno szarego oraz mają około 1 centymetra długości. Dorosłe, rozwinięte osobniki powinny rzucać się nam w oczy latając w pobliżu źródeł pożywienia. Inspekcja którą przeprowadzimy powinna zostać wykonana po zmierzchu, mole spożywcze uaktywniają się głównie w nocy. Larwy mogą znajdować się w produktach sypkich i suchych takich jak ryż, mąka, makarony dlatego należy je uważnie i starannie przejrzeć. Kolejnym krokiem który należy przeprowadzić jest szczegółowe wymycie wszystkich szafek na których przechowywana jest żywność. W przypadku odnalezienia zainfekowanego pożywienia niezwłocznie należy je usunąć poza miejsce infekcji, najlepiej na zewnątrz mieszkania. Pamiętajmy również o dokładnym odkurzeniu zakażonej przestrzeni. Przedmioty które mogły mieć kontakt z molami spożywczymi powinny zostać przemyte wrzącą wodą. Poprawnie przeprowadzona inspekcja pozwoli nam na oczyszczenie miejsca infekcji. 

Ultradźwiękowe odstraszanie

Jako profesjonaliści zajmujący się odstraszaniem zwierząt oraz insektów polecamy wzmocnić powyższe metody za pomocą ultradźwiękowych odstraszaczy. Posiadamy w swojej ofercie szereg urządzeń które generują fale ultradźwiękowe słyszalne tylko przez insekty. Emitowane ultradźwięki tworzą swoistą "barierę". Mole które znajdują się w pobliżu odstraszaczy zostaną zmuszone do opuszczenia miejsc w których się znajdują. Generowane ultradźwięki wywołują bardzo wysoki dyskomfort u odstraszanych owadów. Emitowane ultradźwięki nie są słyszane przez ludzi oraz zwierzęta domowe. Uważamy tę metodę odstraszania jako najbardziej skuteczną, nie wymagającą w użyciu środków chemicznych ani szkodliwych toksyn. Pierwsze efekty widać już po kilku dniach używania odstraszaczy. Cały proces pozbycia się larw jak i dorosłych osobników maksymalnie trwa około 6 tygodni. Poniżej znajdują się odstraszacze dostępne w naszej ofercie. 


Ultradźwiękowy odstraszacz Pest Offence

Jak pozbyć się moli

Ultradźwiękowy odstraszacz Dual Sonic

zwalczanie moli

Ultradźwiękowy odstraszacz  Ultrasonic Attack Wave Pestrepeeler

co na mole

Domowy odstraszacz owadów Duo-Pro Pestrepeller


domowy odstraszacz moliUniwersalna feromonowa pułapka na mole

pułapka na mole© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

(jak pozbyć się moli, sposób na mole, sposób na mole spożywcze, co na mole, domowe sposoby na mole, domowy sposób na mole, mole ubraniowe, mole spożywcze, sposoby na mole, skuteczny sposób na mole, jak pozbyć się moli, jak się pozbyć moli spożywczych, mole spożywcze jak się pozbyć, sposób na mole, mole spożywcze jak się ich pozbyć, mole ubraniowe jak sie pozbyc, zwalczanie moli, jak pozbyć się moli w domu, jak się pozbyć moli ubraniowych)