żywołapka


Żywołapki, metalowe pułapki na zwierzęta. Chwytacze do łapania żywych zwierząt.

Dowiedz się co to jest żywołapka, jaka jest jej budowa i działanie. 


Zabijanie dzikich zwierząt wywołuje wiele kontrowersji natury etycznej i jest często niemożliwe z uwagi na  kwestie prawne (zwierzę jest pod ochroną). Najlepszym rozwiązaniem jest odławianie zwierząt i translokacja (przeniesienie) go w inne miejsce, gdzie zacznie nowe życie. Odławianie dzikich zwierząt może wykonać dla nas wynajęta wyspecjalizowana w takich działaniach firma. Jest to jednak rozwiązanie często niezwykle kosztowne, a w przypadku gdy mieszkamy blisko obszaru występowania dzikich zwierząt taka interwencja będzie wymagała powtórzenia całej procedury. Warto wówczas rozpatrzeć zakup żywołapki. Jest to jednorazowy wydatek, który pozwoli nam na samodzielne złapanie problemowego zwierzęcia i ewentualne ponowne użycie urządzenia, gdy zajdzie taka potrzeba.

żywołapka, pułapka na kunę, pułapka na bobra, pułapka na lisa, pułapka na wydrę

Żywołapka budowa. Jak działa żywołapka?


Żywołapki to zaawansowane urządzenia, których prosta budowa i solidna, stalowa konstrukcja stanowi o wysokiej skuteczności tego rozwiązania. Specjalna budowa żywołapki pozwala na natychmiastowe złapanie zwabionego zwierzęcia. Na specjalnej tacy zanętowej przygotowujemy przynętę. Rodzaj przynęty zależy  od gatunku zwierząt jakie chcemy przywabić. Sprawdzonym rozwiązaniem jest stosowanie dropsów rybnych. To zanęta podobna swoją formą do suchej karmy dla kota, której intensywny aromat ma silne właściwości wabiące drapieżniki. Przy pomocy dropsów złapiemy lisy, wydry, kuny, koty itp. Można użyć również samodzielnie przygotowanej zanęty.

żywołapka, pułapka na zwierzętaTaca do wykładania wabika posiada specjalne haczyki do przytwierdzenia mięsa, boczku, sera i innych aromatycznych specjałów kuszących zwierzę, które zamierzamy złapać. Zwabiony do wnętrza klatki drapieżnik uruchamia mechanizm zapadniowy poprzez naciśnięcie tacy zanętowej i zwierze zostaje uwięzione w środku żywołapki. Z uwagi na prostą konstrukcję żywołapka jest prosta w obsłudze i czyszczeniu. Dołączane akcesoria takie jak szczypce do wykładania wabika czy rękawiczki jednorazowe pozwalają na uniknięcie pozostawienia zapachu człowieka - ograniczając tym samym wzbudzanie podejrzliwości u zwierząt. Metalowa rączka w jaką wyposażona jest żywołapka pozwala na bezpieczne przenoszenie zwierząt wewnątrz klatki, i transport poza obszar konfliktowy.


Rodzaje żywołapek


Żywołapki występują w różnych wariantach. Mogą być zamykane jednostronnie, lub dwustronnie. Pułapki żywołowne różnią się również wymiarami, co wynika z ich przeznaczenia na różne gatunki zwierząt. Ich wielkość została dobrana tak, żeby zwierzęciu nie stała się krzywda, miało sporo miejsca i dostęp do powietrza i by maksymalnie zminimalizować jego stres.



Co po złapaniu kuny?


Żywołapki są sprawdzonym rozwiązaniem, gdy mamy do czynieniem z natrętnym zwierzęciem, którego obecności w naszym otoczeniu z jakiś przyczyn chcemy uniknąć. Należy jednocześnie pamiętać, że zwierze złapane podlega stresowi wynikającym z ograniczenia jego wolności. Po zastawieniu żywołapki zaleca się ich częstą kontrolę, tak by w wypadku złapania zwierzęcia możliwie jak najszybciej zostało wypuszczone w innym miejscu. Podczas tego procesu należy zachować wzmożoną ostrożność. Zaleca się użycie solidnych skórzanych rękawic, by uniknąć kontaktu ze zwierzętami.

W przypadku gdy mamy do czynienia ze zwierzętami objętymi ochroną Należy pamiętać iż postępowanie z nimi powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem o ochronie przyrody oraz rozporządzeniami Ministra Środowiska. 


Z jakim zwierzęciem masz problem?

Wybierz spośród przygotowanych przez nas sprawdzonych rozwiązań.



Popularne kategorie