Żywołapka - pułapka na zwierzęta

Żywołapka - pułapka na zwierzęta
 
Na co dzień część ludzi skumulowana w dużych miastach, w swoich mieszkaniach nie jest przyzwyczajona do towarzystwa dzikich zwierząt. Wystarczy jednak przechadzka wieczorową porą by spotkać w mieście lisy, kuny, jeże. W wielu miastach Polski rodzinne ogródki działkowe czy miejskie parki często odwiedzane są przez dziki. Zwierzęta wabi do miasta duża ilość łatwo dostępnego pokarmu o wysokiej wartości kalorycznej pozostawianego przez ludzi w postaci śmieci i odpadków lub dokarmianie. Kolejnym czynnikiem dlaczego dzikie zwierzęta chętnie wybierają okolice ludzkich domostw jest unikanie tych miejsc przez większe drapieżniki. W przypadku gdy za miejsce swojego zamieszkania wybieramy obszary wiejskie bogactwo fauny wynikająca ze zróżnicowanego środowiska, co zrozumiałe jest większe niż w miastach. Bliskość pól uprawnych i lasów powoduje, że przypadkowe spotkania i kontakt z dzikimi zwierzętami stają się zjawiskiem rutynowym. Taka bliskość człowieka z przyrodą nie przeszkadza nam podczas wycieczek do lasu. Poszukujemy jej w górach gdzie jako turyści jesteśmy gośćmi i chętnie kontemplujemy zróżnicowane formy życia, co pozwala na oderwanie się od szarej codzienności i choć na chwilę wrócić do korzeni.

Konflikt człowieka z przyrodą

W przypadku jednak gdy zwierzyna zaczyna wyrządzać szkody na polach, liczymy straty w sadach, nie możemy uruchomić samochodu w mroźny poranek bo kuna przegryzła kable lub też nie wysypiamy się nocami bo gryzonie harcują na poddaszu dochodzi do sytuacji konfliktowej. Każdy człowiek, którego codzienna aktywność i tryb życia koliduje z wnikaniem dzikich zwierząt na jego podwórko zaczyna desperacjo poszukiwać rozwiązania. Można albo pogodzić się z obecnością dzikich zwierząt w swojej okolicy i ewentualnymi stratami związanymi z ich działalnością albo podjąć aktywne działania mające na celu odstraszenie zwierząt tak, by te unikały naszego otoczenia.

Metody odstraszania

Metody odstraszania zwierząt przewidują używanie środków chemicznych tzw. repelentów, odstraszania przy pomocy zaawansowanych urządzeń tj. odstraszacze dźwiękowe lub odstraszacze ultradźwiękowe jak również wytwarzanie barier dla zwierząt w postaci różnych zabezpieczeń (pastuchy elektryczne, kolce na ptaki, maty ochronne). Należy mieć świadomość, że proces odstraszania nieraz potrafi być długotrwały i wieloetapowy. Powinien zacząć się od prawidłowego zabezpieczenia obszaru, jaki chcemy chronić. Należy sprawdzić wszelkie ubytki w ogrodzeniach, dachach, oknach piwnicznych, kratkach i wzmocnić ewentualne słabe ogniwa, przez które zwierzęta mogą wnikać na nasze posesje.

Skuteczne odstraszanie zwierząt - klucz do sukcesu

Skuteczność odstraszania będzie zależała od stopnia determinacji zwierząt – niektóre są tylko chwilowymi gośćmi, wykorzystując nasze domostwa jako przejściową kryjówkę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i te będzie najłatwiej odstraszyć. Problem zachodzi wtedy, gdy obszar jaki chcemy chronić zwierzęta wybierają jako miejsce do rozmnażania się i oznaczają jako swoje terytorium, gdzie zdobywają pokarm. Zwierzęta posiadające młode, lub kuszone dużymi zasobami łatwo dostępnego pokarmu są niezwykle zdeterminowane i bywa, że trudno jest się ich pozbyć. Gdy mamy do czynienia z takim intruzem i wypróbowane repelenty i odstraszacze wyczerpały już potencjał swojego działania pozostaje nam jedno rozwiązanie – pułapka.

O żywołapkach

Jeśli nie chcemy zabijać zwierzęcia lub jest to nie możliwe z uwagi na  kwestie prawne (zwierzę jest pod ochroną) najlepszym rozwiązaniem jest odławianie zwierząt i translokacja (przeniesienie) go w inne miejsce, gdzie zacznie nowe życie. Odławianie dzikich zwierząt może wykonać dla nas wynajęta wyspecjalizowana w takich działaniach firma. Jest to jednak rozwiązanie często niezwykle kosztowne, a w przypadku gdy mieszkamy blisko obszaru występowania dzikich zwierząt taka interwencja będzie wymagała powtórzenia całej procedury. Warto wówczas rozpatrzeć zakup żywołapki. Jest to jednorazowy wydatek, który pozwoli nam na samodzielne złapanie problemowego zwierzęcia i ewentualne ponowne użycie urządzenia, gdy zajdzie taka potrzeba.

żywołapka, pułapka na kunę, pułapka na bobra, pułapka na lisa, pułapka na wydrę
Jak działa żywołapka? Budowa i zasada działania

Żywołapki to zaawansowane urządzenia, których prosta budowa i solidna, stalowa konstrukcja stanowi o wysokiej skuteczności tego rozwiązania. Specjalna budowa żywołapki pozwala na natychmiastowe złapanie zwabionego zwierzęcia. Na specjalnej tacy zanętowej przygotowujemy przynętę. Rodzaj przynęty zależy  od gatunku zwierząt jakie chcemy przywabić. Sprawdzonym rozwiązaniem jest stosowanie dropsów rybnych. To zanęta podobna swoją formą do suchej karmy dla kota, której intensywny aromat ma silne właściwości wabiące drapieżniki. Przy pomocy dropsów złapiemy lisy, wydry, kuny, koty itp. Można użyć również samodzielnie przygotowanej zanęty.
żywołapka, pułapka na zwierzętaTaca do wykładania wabika posiada specjalne haczyki do przytwierdzenia mięsa, boczku, sera i innych aromatycznych specjałów kuszących zwierzę, które zamierzamy złapać. Zwabiony do wnętrza klatki drapieżnik uruchamia mechanizm zapadniowy poprzez naciśnięcie tacy zanętowej i zwierze zostaje uwięzione w środku żywołapki.  Z uwagi na prostą konstrukcję żywołapka jest prosta w obsłudze i czyszczeniu. Dołączane akcesoria takie jak szczypce do wykładania wabika czy rękawiczki jednorazowe pozwalają na uniknięcie pozostawienia zapachu człowieka - ograniczając tym samym wzbudzanie podejrzliwości u zwierząt. Metalowa rączka w jaką wyposażona jest żywołapka pozwala na bezpieczne przenoszenie zwierząt wewnątrz klatki, i transport poza obszar konfliktowy.

żywołapka, akcesoria do żywołapki


Rodzaje żywołapek

Żywołapki występują w różnych wariantach. Mogą być zamykane jednostronnie, lub dwustronnie. Pułapki żywołowne różnią się również wymiarami, co wynika z ich przeznaczenia na różne gatunki zwierząt. Ich wielkość została dobrana tak, żeby zwierzęciu nie stała się krzywda, miało sporo miejsca i dostęp do powietrza i by maksymalnie zminimalizować jego stres.  

Co po złapaniu?

Żywołapki są sprawdzonym rozwiązaniem, gdy mamy do czynieniem z natrętnym zwierzęciem, którego obecności w naszym otoczeniu z jakiś przyczyn chcemy uniknąć. Należy jednocześnie pamiętać, że zwierze złapane podlega stresowi wynikającym z ograniczenia jego wolności. Po zastawieniu żywołapki zaleca się ich częstą kontrolę, tak by w wypadku złapania zwierzęcia możliwie jak najszybciej zostało wypuszczone w innym miejscu. Podczas tego procesu należy zachować wzmożoną ostrożność. Zaleca się użycie solidnych skórzanych rękawic, by uniknąć kontaktu ze zwierzętami.
 
W przypadku gdy mamy do czynienia ze zwierzętami objętymi ochroną Należy pamiętać iż postępowanie z nimi powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem o ochronie przyrody oraz rozporządzeniami Ministra Środowiska. 
 
Z jakim zwierzęciem masz problem? Wybierz spośród przygotowanych przez nas sprawdzonych rozwiązań.
© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.