na kuny. W innym wypadku to trochę tak jakbyśmy chcieli stworzyć system antywłamaniowy do domu i podłączyli go tylko do jednych drzwi wejściowych, a złodziej wchodzi przez piwnicę. Ultradźwięki nie przechodzą przez ściany, więc w jednym pomieszczeniu, które chcemy chronić powinno znajdować się przynajmniej 1 takie urządzenie. Tak samo z elewacją budynku - każda ściana powinna być chroniona. Na niewiele się zda zabezpieczenie jednej strony domu bez zabezpieczenia pozostałych. Znaczenie ma również kierunkowość działania urządzenia, tak by sygnał ultradźwięków był wysyłany w odpowiednią stronę.
Kolejnym często popełnianym
błędem jest wyłączanie urządzeń. Wyjeżdżasz na urlop i wyłączasz urządzenia. BŁĄD!!! Odstraszacze kun powinny działać
non-stop, 24h/dobę przez 365 dni w roku. Kuny nie mają urlopu czy dni wolnych. To drapieżniki, które działają cały czas i jeśli jakieś miejsce szczególnie przypadnie im do gustu to albo wrócą tam te same osobniki, albo przyjdą inne osobniki wiedzione zapachem tych, których udało nam się pozbyć. Jeśli zamontowałeś odstraszacze, nie odłączaj ich! To niskie koszty zużycia energii- szacunkowo
około 3zł miesięcznie od urządzenia za pełen system ochrony domu przed kunami. Koszty zniszczeń mogą być znacznie wyższe!
Przed zamontowaniem odstraszaczy należy również usunąć z elewacji przedmioty lub elementy wyposażenia ułatwiające kunom przedostanie się na dach.
Należy zlikwidować pergole, pnącza, gałęzie drzew dochodzące do domu, dzięki którym kuna dostaje się na poddasze niczym zwinny ninja. Skok na wysokość 5m i odległość blisko 10m dla kuny nie stanowi większego problemu. Dodatkowo wejście kuny do domu należy zablokować poprzez
montaż kolców na kuny. Takie kolce zabezpieczą rynny przed wspinaniem się kun na dach domu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odstraszaniu kun sprawdź: