jak pozbyć się kreta

Jak pozbyć się kuny domowej. Odstraszanie, zwalczanie kun z domu, samochodu.


Dowiedz się:
Jaki jest skuteczny sposób na kunę?
Jak odstraszyć kuny?
Jak pozbyć się kuny z poddasza?
Co na kuny w samochodzie?
Sprawdzone sposoby, porady i najlepsze produkty pozwalające na zwalczanie kun
Jak złapać kunę do klatki?
Czego nie lubi kuna?
Poznaj zwyczaje kuny

Kuna domowa (Martes foina) jest powszechna w całej Europie i często występuje w środowisku miejskim. Problem z kuną powstaje, gdy zwierzęta te pojawią się pod dachem zamieszkałych budynków lub uszkadzają silnik samochodu.  

Jak wygląda kuna domowa?


Kuna to ssak z rodziny łasicowatych. Długość ciała kuny to około 50 cm. Futro kuny domowej składa się z długich brązowo-szarawych włosów. Wygląd zwierzęcia charakteryzuje się białą piersią pokrywającą gardło,klatkę piersiową i przechodzącą na przednie łapy. Samiec od samicy różni się głównie masą ciała. Średnia masa ciała dorosłych samców dochodzi do 1,7 kg a samic do 1,3 kg.

Jak rozmnaża się kuna?


Kuny charakteryzuje zjawisko opóżnionego zapłodnienia. Do kopulacji dochodzi w lecie na przełomie lipca i sierpnia, a młode przychodzą na świat dopiero po 8-9 miesiącach. Kunia mama rodzi w kwietniu zwykle około 3 młodych w miocie (średnio 1-5). Młode kończą pić mleko matki po około 11 tygodniach. Zajmowanie nowych terytoriów przez młode osobniki przypada zwykle w sierpniu.

Co je kuna?


Kuny odżywiają się głównie gryzoniami, ptakami i owocami. Chętnie zjadają jaja ptaków pozostawiając przy tym puste skorupki. Płazy i gady są przez kuny spożywane niezwykle rzadko. W przypadku braku dostępności pokarmu kuny chętnie sięgają po owady - zwłaszcza gąsienice motyli i chrząszcze.

W miastach kuny zjadają przede wszystkim ptaki. Szczególnie wyspecjalizowały się w polowaniu na gołębie miejskie. Ich łupem padają dorosłe ptaki, pisklęta oraz jaja. Co charakterystyczne dla miast w żołądku kuny niestety znajdowano również fragmenty gumy, plastiku i aluminium, co może sugerować pożywianie się resztkami pokarmu znalezionego w śmieciach. 

Dlaczego kuny żyją w mieście?


W miastach kuny poszukują schronienia, pożywienia oraz miejsca do rozmnażania. W mieście dzięki zwartej strukturze budynków łatwo kunom znaleźć wolne miejsce do zamieszkania. Mniejsza ilość drapieżników to mniejsza konkurencja i bezpieczniejsze życie dla osobników dorosłych i młodych. Wyższe średnie temperatury, oraz ogrzewane budynki pozwalają łatwiej przetrzymać niedogodne warunki atmosferyczne w zimie. To wszystko wpływa również na wyższą niż w naturze przeżywalność młodych kun. 

Uważa się, że dostępność kluczowych zasobów, takich jak jedzenie i schronienie, determinują wielkość terytorium w różnych środowiskach. Badania naukowe udowodniły, że kuny mieszkające w miastach posiadają znacznie mniejsze terytoria (nawet 10-krotnie) niż ich wiejskie, czy też leśne odpowiedniki. Zwyczajnie znajdują to czego im trzeba na mniejszym obszarze i nie potrzebują do tego rozległych terytoriów. Większe terytoria samców (30-80 ha) często nachodzą na terytorium 1 lub więcej samic (15-55 ha). Kuny jednej nocy potrafią pokonać około 5km. W tym wypadku to samce są bardziej ruchliwe. Samice przemierzają zazwyczaj około 1,5km.

Kuny miejskie to samotniki. Prowadzą całkowicie nocny tryb życia, a ich rytm aktywności dobowej został dostosowany tak by unikać ludzi i ruchu samochodowego. Zajmują najczęściej budynki niezamieszkałe latem, jesienią i wiosną. Od wielu lat obserwuje się zmianę zachowań kun w kierunku zasiedlania zamieszkałych budynków w zimie. 

Czy kuna przenosi choroby?


Jak każdy drapieżnik kuna narażona jest na wiele chorób, którymi może zarazić się od swych ofiar. Jednak jak dowodzą naukowe doniesienia kuny przenoszą bardzo niewiele chorób lub pasożytów istotnych dla ludzi. Najczęściej wymienia się wściekliznę. Badania przeprowadzone w Szwajcarii stwierdzają, że jedynie 2,6% badanych kun posiadało wirusa wścieklizny, podczas gdy badane lisy były zainfekowane wścieklizną aż w blisko 77%, stąd uznaje się, że kuny stanowią niewielkie znaczenie w pojęciu epidemiologii chorób odzwierzęcych. Nie oznacza to jednak, że kuna nie przeniesie chorób lub pasożytów na zwierzęta domowe.

Dlaczego kuny przeszkadzają ludziom?


Na wsiach kuny znane są ze swej rabunkowej działalności. Najczęściej zakradają się nocą do kurników, gdzie zabijają drób i kradną jaja. W poszukiwaniu owadów, czy gryzoni kuna potrafi dotkliwie zniszczyć roślinność w ogrodzie. Największe szkody jednak powoduje w domach i samochodach.

Dlaczego kuny niszczą samochody?


W Europie Środkowej kuny domowe są dobrze znane z wyrządzania znacznych szkód w samochodach. Kuny odwiedzają samochody wykorzystując je jako chwilowe miejsce odpoczynku i schronienie podczas nocnych wędrówek. Uszkodzenia samochodów pojawiają się sezonowo w okresie rui co sugeruje, że zachowania te są ściśle powiązane z zachowaniami terytorialnymi kun. Kuna zajmując terytorium niszczy ślad zapachowy konkurenta. Agresywnie reaguje na każdy przedmiot przesiąknięty zapachem innej kuny. 

Kuny przegryzają przewody zapłonowe, węże chłodnicze lub niszczą maty wygłuszające i termoizolacyjne pod maskami samochodowymi. Zjawisko to zostało po raz pierwszy zgłoszone w Szwajcarii pod koniec lat 70. Już w 2014 r. w samych tylko Niemczech szkody, które można powiązać z kunami oszacowano na około 64 mln EUR, przy czym szacuje się, że uszkodzonych zostało 216000 samochodów. To dane pochodzące ze szkód zgłaszanych jedynie w ramach polis AC (autocasco). Rzeczywista wartość musi być kilkukrotnie wyższa. Ze względu na wysoką wartość napraw połączoną z obawą, że kuny mogą uszkodzić przewody hamulcowe kuny są często postrzegane jako szkodniki, szczególnie wśród poszkodowanych właścicieli samochodów.

Skąd wiadomo, że kuna była w samochodzie?


Kuny wyrządzając szkody w autach robią to dość specyficznie. Co świadczy o obecności kuny w aucie?
Kałuża pod autem - możliwy wyciek płynu chłodniczego
Samochód nie chce odpalić, lub praca silnika jest nierówna - uszkodzenie przewodu zapłonowego
Trójkątne ślady zgryzu na przewodach i kablach
Rozdarcia maty wygłuszającej
Odciski łap lub kawałki futra na masce lub w komorze silnika
Ostry zapach kału pod maską

Pozostawione pod maską samochodu jedzenie np. skórka chleba to oznaka obecności gryzoni tj. szczur lub mysz.

Jak pozbyć się kuny z samochodu?

Kuny wykorzystują samochody jedynie jako punkty przystankowe podczas nocnych wędrówek. Oznaczają wówczas samochód jako swoje terytorium. Zaparkowanie auta w innym miejscu, gdzie terytorium ma inny osobnik może się źle skończyć. Inna kuna w szale będzie chciała pozbyć się zapachu konkurenta i będzie niszczyć kable, przewody czy poszycie wygłuszające.   


Prewencja. Jak uniknąć kuny w samochodzie?


Gdy zorientujesz się, że kuna była już pod maską Twojego auta podstawą jest umycie silnika. Zwykłe detergenty lub myjnia może nie pomóc, gdyż zapach jaki pozostawia kuna jest niezwykle trwały i trudny do usunięcia. Na rynku są dostępne profesjonalne środki do niszczenia zapachu kuny.    No Marten Smell to preparat przystępny cenowo o dużej pojemności dzięki czemu wystarczy na kilka zabiegów. Występuje w formie piany, którą należy opryskać silnik i po chwili usunąć. Taka forma aplikacji preparatu jest również znacznie bardziej bezpieczna dla elektroniki niż płynne środki. Warto oprócz tego również spryskać preparatem nadkola i opony. Nie zaszkodzi również raz na jakiś czas umyć podwozie na myjni.  

Ochrona. Jak odstraszyć kunę od samochodu?


Ochrona silnika po dokładnym umyciu ma za zadanie zabezpieczyć auto przed kolejnymi wizytami kuny. Do najbardziej powszechnych sposobów należą:

Samochodowe odstraszacze kun (ultradźwiękowe).

Samochodowy odstraszacz kun to urządzenie, które pozwoli na skuteczne odstraszanie kun od samochodu ultradźwiękami. Znaczenie ma wybór właściwego urządzenia oraz odpowiedni montaż. Przy wyborze urządzenia należy sugerować się sposobem działania. Najlepsze odstraszacze kun charakteryzuje nieprzerwana praca i zmienny charakter ultradźwięków.

Czy odstraszacz samochodowy rozładuje akumulator?

Jeśli auto użytkowane jest przynajmniej 2 razy w tygodniu, praca urządzenia nie będzie zauważalna. Najmocniejsze, a tym samym najskuteczniejsze odstraszacze kun żeby rozładować całkowicie akumulator auto musiałoby stać niejeżdżone przez około miesiąc. Nie ma obaw o rozładowanie akumulatora, gdyż urządzenia zaopatrzone są w bezpiecznik, który wyklucza takie zjawisko. Odstraszacz by był skuteczny musi być ciągle włączony.

Środki na kuny (preparaty w sprayu odstraszające kuny).

Spray na kuny to chętnie wybierany produkt przez osoby dotknięte atakiem kuny. Należy pamiętać, że preparat by spełniał swoją funkcję musi być poprzedzony oczyszczeniem komory silnika z zapachu kuny. Nanoszenie preparatu należy powtarzać, gdyż jak każdy zapach, z czasem wietrzeje. Środek na kuny do auta należy aplikować na przewody, obudowy i materiał wygłuszający.

Uzbrojenie kabli i przewodów w peszle

Stworzenie odpowiedniej ochrony mechanicznej przewodów to zawsze bardzo dobry pomysł. Zabezpiecza wrażliwe na ataki kuny kable gdy inne formy ochrony zawiodą.

Ochrona miejsc parkingowych, wiat i garaży

Jeśli auto jest nieużytkowane przez dłuższy czas, wówczas polecamy zaopatrzenie się w zewnętrzne odstraszacze kun, lub odstraszacz kun na parking, które zamontowane w garażu lub pod wiatą chronią parkowane auto.
   

Kuna na strychu.

Inną powszechną sytuacją są kuny zasiedlające zamieszkane budynki. Jak kuna wchodzi na dach? Kuny są bardzo dobrymi alpinistami i łatwo znajdują drogę do zamieszkanego domu przez małe otwory w dachu. Następnie znajdują pustą przestrzeń w  dachu lub przechodzą na strych. W ciągu roku 1 kuna może zasiedlać nawet 20 różnych domów. Kuna na strychu tworzy latryny, gdzie oddaje mocz i kał. Nagromadzone odchody wytwarzają fetor, który może przenikać przez sufit. 

Na strychu może dojść również do pojawienia się robactwa. Dochodzi do tego najczęściej gdy kuna znosi i ukrywa swoje ofiary w materiałach ociepleniowych dachu lub sama zdechnie zakleszczona w przestrzeni dachowej lub otruta wykładanymi przez właściciela domu trutkami na szczury. Kuny mogą również powodować poważniejsze i bardziej kosztowne uszkodzenia poprzez niszczenie i zanieczyszczanie termoizolacji dachu. Jednak zdecydowanie najczęstsze skargi dotyczą hałasu, jaki zwierzęta wydają w nocy, gdy znajdują się tuż nad sufitami sypialni. Skargi nasilają się szczególnie wiosną, gdy pojawiają się młode.   

Jak pozbyć się kuny z domu?

Jedynym długoterminowym rozwiązaniem tego problemu jest przede wszystkim zapobieganie przedostawaniu się zwierząt do przestrzeni na dachu lub strychu. Wszelkimi ułatwieniami dzięki którym kuna wchodzi na dach są przylegające do domu pergole, drzewa i krzewy, rynny czy roślinność porastająca elewacje. By uczynić dom kunoodpornym należy pozbyć się tego typu “ozdób” przylegających do domu oraz zabezpieczyć rynny kolcami na kuny. Ważnym krokiem jest również blokowanie wszelkich otworów wejściowych o średnicy ≥ 5 cm. Niebezpieczeństwo polega jednak na tym, że jeśli zrobi się to, gdy kuna jest na strychu może zostać uwięziona.
 
Ze względu na szybkie przyzwyczajenie się do domowych sposobów odstraszających kuny, takich jak silny zapach (np. kulki na mole, kostki toaletowe, sierść psa, odchody tygrysa), hałas (np. głośne radio czy odgłosy borsuka) lub regularne wizyty na poddaszu, środki te mogą w najlepszym razie dawać przejściowy efekt bez rozwiązania problemu z kuną na stałe. Jednak takie działania mogą być wystarczające, aby zniechęcić kuny do korzystania z poddasza zanim zabezpieczymy dach.   

Domowe odstraszacze kun

Skuteczne ultradźwiękowe odstraszacze przeciwko kunom muszą  posiadać skomplikowane i zaprogramowane zmiany sygnału ultradźwiękowego. Zapobiega to przyzwyczajaniu się zwierząt do bodźca odstraszającego. Nie należy sugerować się maksymalną powierzchnią działania urządzenia opisana na etykiecie/opakowaniu, gdyż nie zostanie ona raczej wykorzystana. Odstraszacze to urządzenia kierunkowe - działają jak działko ultradźwiękowe wysyłając sygnał w kierunku gdzie został ustawiony głośnik.    Pamiętaj, że ultradźwięki nie przechodzą przez ściany, stąd należy w każdym z pomieszczeń, gdzie grasują kuny umieścić przynajmniej jedno urządzenie odstraszające. Bardziej istotne jest za to właściwe umiejscowienie odstraszaczy, tak by stworzyły skuteczną barierę przed kolejnymi odwiedzinami kuny w naszym domu.

Dobrze sprawdzają się również odstraszacze wykorzystujące światło stroboskopowe uruchamiane fotokomórką. Skutecznie potęguje niepokój wywoływany u kuny i działa z zaskoczenia. Odstraszacze kun muszą być ciągle włączone. Inaczej kuna wróci.  

Trutka na kuny  

Trutka na kuny to zwyczajna trutka na szczury. Jej stosowanie jest wątpliwe jeśli chodzi o uregulowania prawne gdyż kuna jest objęta ochroną gatunkową. Zapewniam, że martwa kuna gdzieś w poszyciu dachu, która zaczyna się rozkładać to ostatnia rzecz, którą ktoś chciałby mieć w domu. Z tak dużym zwierzęciem nie poradzą sobie mumifikujące trutki. Po jakimś czasie po domu rozlega się fetor gnijącego truchła, który może zmusić właściciela domu do wymiany warstwy termoizolacyjnej dachu, już nie mówiąc o robactwie, które będzie się rozwijać na szczątkach kuny. Jeśli jednak wybierzesz tę opcję należy wybrać trutkę w niebieskiej paście opartą o brodifakum. To najmocniejsza trutka na kuny posiadająca waniliowy aromat, który kuny bardzo lubią. Umieść trutkę w miejscu do którego nie mają dostępu dzieci ani zwierzęta domowe.  
 

Łapanie kuny

Pułapki na kuny są często postrzegane przez właścicieli domów lub samochodów jako najłatwiejsza opcja. Uciążliwe zwierzę zostanie szybko uwięzione i przewiezione poza miasto, rozwiązując w ten sposób problem z kuną.
 
To bardzo humanitarna metoda, gdyż pozwala złapać i wywieźć zwierzę poza okolice naszego domu. W rzeczywistości jednak łapanie żywych, dorosłych kun może być procesem długotrwałym. Badania prowadzone na złapanych w mieście kunach wykazują, że osobniki przewiezione do lasu wracały do miasta lub ginęły szybko po przenosinach. Z uwagi na to zaleca się wywożenie zwierząt w promieniu co najmniej 10 km od miejsca złapania.

Co więcej, nawet jeśli terytorium zostanie opuszczone prędzej czy później może zostać ponownie zajęte przez inną kunę. Nowy mieszkaniec łatwo lokalizuje miejsca, z których korzystali poprzedni lokatorzy, ze względu na zapach pozostawiony na ścianach domów lub drzewach. Dlatego po usunięciu kuny konieczne jest zabezpieczenie budynku aby zapobiec przyszłym problemom. Złapanie samicy w okolicach maja gdy wychowuje całkowicie zależne jeszcze od niej młode może skutkować ich śmiercią w przestrzeni dachu lub na strychu.   


Jak złapać kunę?

1. Nie zostaw zapachu na pułapce, który może onieśmielić kunę przed wejściem do żywołapki. Pracuj w rękawiczkach ochronnych.
2. Stosuj zróżnicowane wabiki. Najlepsze to surowe jaja, mięso, podroby, karma dla zwierząt. Kuny lubią owoce - wykorzystaj suszone śliwki, morele lub rodzynki. Skuteczne będą również dedykowane wabiki do żywołapki. Wabik nie może posiadać zapachu człowieka - aplikuj go więc w rękawiczkach foliowych.
3. Ustaw żywołapkę w miejscu gdzie przechodzą kuny. Określ to przez rozsypanie talku lub mąki na poddaszu. Kuny to neofoby - są nieufne wobec nowych przedmiotów. Daj zwierzęciu czas na zapoznanie się z pułapką. Zostaw klatkę na kuny na jakiś czas zamkniętą żeby nie wystraszyć, ale pozwolić kunie poznać nowy obiekt i przyzwyczaić do jego obecności.
 

  Podsumowanie 

Kuna domowa to trudny przeciwnik. Jej wrodzony spryt i inteligencja oraz sposób życia nie ułatwia zwalczania kuny zarówno w domu jak i w samochodzie. Pamiętaj, że sukces tkwi we właściwym rozpoznaniu miejsc, którędy kuna dostaje się do domu czy auta i ich zabezpieczenia. Istotne jest również właściwe użycie zarówno środków zapobiegawczych jak i metod ochronnych. Zwalczanie kun bez ustalonej strategii działania, bez stosowania się do porad czy zaleceń może skutkować wydanymi na próżno pieniędzmi i dalszą frustracją, a kuna nie należy do zwierząt z którymi łatwo żyć.

Zebrane tutaj porady jeśli tylko skrupulatnie zastosowane pozwolą Ci pozbyć się kuny z domu i odstraszyć ją od samochodu. Jeśli jednak masz problem z kuną i pragniesz pomocy, czy to w wyborze odpowiedniego urządzenia czy innego rozwiązania zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. 

Nie wiesz co wybrać na kunę?

  Odwiedź nasz  sklep

Wybierz najlepsze odstraszacze kun posiadających pozytywne opinie. 

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

  • skupieniec lipowy

    Skupieniec lipowy: Inwazyjny pluskwiak w Polsce

    Jak rozpoznać i skąd skupieniec lipowy pojawił się w Polsce? Sprawdź naturalne sposoby i produkty na pozbycie się tego pluskwiaka!

  • stonogi, prosionek

    Zwalczanie wijów, stonóg i krocionogów

    Walka z krocionogami i stonogami bywa prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza gdy te nieproszone stworzenia zadomowią się w piwnicach, garażach czy wzdłuż fundamentów. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pomogą Ci skutecznie się ich pozbyć. Sprawdź!

  • sposób na ptaszyńca, co na ptaszynca

    Sposób na ptaszyńca i inne pasożyty gołębi w gołębniku

    Jeżeli zmagasz się z problemem ptaszyńca kurzego w swoim gołębniku, dobrze trafiłeś. Pozbycie się tych nieproszonych gości wymaga nie tylko odpowiednich środków, ale także konsekwencji w ich stosowaniu. Dowiedz się jakie są sposoby na pasożyty w gołębniku.

Popularne kategorie