kleszcze u psa zwalczanie

Co zrobić, gdy pies, kot zjadł trutkę na szczury?

Co robić, gdy kot lub pies połknie trutkę na szczury, myszy? Jakie są objawy zatrucia trutką na gryzonie? Jak pomóc zwierzętom domowym, kiedy się to wydarzy? Ciekawska natura domowych zwierzaków często prowadzi do sytuacji, w których ich życie staje się zagrożone. Warto się dowiedzieć, jak nie doprowadzić do tego, by kot albo pies połknął niebezpieczną substancję, a także co zrobić, kiedy niestety już do tego doszło.

Na kilka istotnych pytań dotyczących bezpieczeństwa kotów oraz psów zgodziła się odpowiedzieć lekarz weterynarii Anna Zarańska pracująca w jednej z krakowskich lecznic dla zwierząt.

pies połknął trutkę na szczury, kot połknął trutkę

Jak często koty i psy zatruwają się trutkami na szkodniki?

Anna Zarańska: Koty oraz psy z natury są bardzo ciekawskie. Tyczy się to zwłaszcza młodych osobników. Chętnie eksplorują świat, wykorzystując do tego swoje czułe zmysły. Mocno interesują się wszystkimi nowymi przedmiotami napotkanymi na drodze, więc dotyczy to również trutek na szkodniki, których zapach ma za zadanie zwabiać potencjalne ofiary. W szczególności warto wspomnieć o szczeniakach będących w trakcie wymiany zębowej, podczas której doskwiera im świąd dziąseł. Ta niedogodność skłania je do brania do pyszczków i gryzienia wszystkiego, co znajduje się w ich zasięgu.

szczeniak połknął trutkę na szczury, myszy, gryzonie

Najczęściej do zatruć dochodzi w przypadku, gdy zwierzaki spożyją środki owadobójcze (pyretroidy, np. pyretrynę), preparaty stosowane do zwalczania ślimaków (zawierające metaldehyd) czy trutki na szczury i myszy (z pochodnymi kumaryny i brometaliną). Zatruć spowodowanych wymienionymi preparatami jest stosunkowo dużo. Ich liczba wzrasta w okresie wiosenno-letnim, gdy zaczynamy chronić ogrody przed wygłodniałymi ślimakami, a także późną jesienią, kiedy szczury oraz myszy nawiedzają nasze piwnice w poszukiwaniu ciepłego kąta, w którym będą mogły bezpiecznie spędzić zimę.


Co może być sygnałem, że kot lub pies połknął trutkę na szczury? Jakie są objawy?

Niestety zwierzaki te zaraz po spożyciu trujących środków zazwyczaj zachowują się zupełnie normalnie, co utrudnia rozpoznanie, że w ogóle do tego doszło i ich życie znalazło się w stanie zagrożenia. Symptomy zatrucia pojawiają się dopiero wtedy, gdy trucizna zostanie wchłonięta przez układ pokarmowy. Co istotne, czas wystąpienia oznak spożycia przez naszego czworonoga trującej substancji jest uzależniony od jej rodzaju. Na przykład, jeśli chodzi o pochodne kumaryny wchodzące w skład trutek na szczury, objawy mogą się pojawić dopiero na trzeci lub nawet piąty dzień po połknięciu preparatu przez kota albo psa. Na początku występuje ogólne osłabienie – zwierzak jest wyraźniej mniej aktywny i traci apetyt. Dochodzą do tego wymioty, a w kale oraz moczu stwierdza się obecność krwi. Występują także wylewy podskórne (wybroczyny), krwawienie z nosa oraz dziąseł. Kolejny etap, czyli zaburzenie rytmu serca, stanowi już bezpośrednie zagrożenie życia.

pies zjadł trutkę na myszy

Co należy zrobić w pierwszej kolejności, jeśli mamy silne podejrzenia, że kot lub pies połknął trutkę na szczury?

Jeżeli jesteśmy w stanie stwierdzić, że od połknięcia trutki minęło mniej niż dwie godziny, to powinniśmy u naszego zwierzaka sprowokować wymioty. Najszybszym domowym sposobem jest podanie mu wody utlenionej (czyli nadtlenku wodoru 3%) w dawce od 1 do 2 mililitrów na kilogram masy jego ciała. Następnie musimy odczekać około 45 sekund i dopiero po tym czasie podajemy mu kolejną dawkę.

W przypadku, gdy wymioty nie pojawią się do 15 minut, to niezwłocznie musimy udać się do lekarza weterynarii, aby dokonał profesjonalnego płukania żołądka. Jeśli na szczęście nasz zwierzak zwymiotuje, to wówczas, po zakończeniu torsji, należy podać mu węgiel aktywny w dawce od 3 do 5 gramów na kilogram masy ciała. Dawkowanie trzeba powtarzać co 3–4 godziny. Dodatkowo podajemy mu środek przeczyszczający. Nawet jeśli uda nam się w warunkach domowych w ten sposób zabezpieczyć zwierzę, to jednak trzeba je zawsze zabrać (podkreślam, zawsze), i to jak najszybciej, do przychodni weterynaryjnej, gdzie przejdzie niezbędne badania oraz zostanie poddane odpowiedniej terapii.


Odtrutką w przypadku pochodnych kumaryny (takie substancje jak np. brodifakum czy bromadiolon) jest witamina K podawana w wysokich dawkach dożylnie oraz doustnie. Warto jednak podkreślić, że sama witamina K nie wystarczy – niezbędna jest kuracja wspomagająca, czyli terapia płynami oraz wprowadzenie dodatkowych leków.


Jakie mogą być konsekwencje spożycia przez kota albo psa trutki na szczury?

Rokowania po zjedzeniu trutki na gryzonie kategoryzowane są od ostrożnych poprzez złe aż do bardzo złych, czyli śmierci zwierzaka. Wszystko uzależnione jest od tego, ile psiak czy kot zjadł tej trutki, ile czasu upłynęło od spożycia, a także od nasilenia objawów, z jakimi zwierzę trafiło do lekarza weterynarii.

stacje deratyzacyjne. karmniki deratyzacyjne

Jak ustrzec się przed sytuacją, w której kot albo pies połyka trutkę na szczury?

Przede wszystkim należy rozłożyć trutkę w takich miejscach, do których nasz czworonóg nie będzie miał dostępu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to trzeba skorzystać ze stacji deratyzacyjnych. Umieszczona w nich trutka jest poza zasięgiem kota czy psa, więc nie występuje ryzyko, że mogą one się do niej dostać i ją zjeść. Niestety zagrożenie, z którym jest o wiele trudniej sobie poradzić, wynika z możliwości skonsumowania przez kota myszy lub szczura, które spożyły trutkę. Gryzonie pod wpływem trucizny tracą swoją szybkość i zwinność, dlatego stają się dużo łatwiejszym celem, niż jest to w przypadku osobników, które nie przyjęły trującej substancji. Trzeba mieć na uwadze, że zjedzenie przez kota otrutego gryzonia jest tak samo niebezpieczne, jak spożycie samej trutki.

kot zjadł trutkę na myszy, szczury

Maksymalizacja bezpieczeństwa kota sprowadza się więc do ograniczenia samodzielnego opuszczania przez niego mieszkania lub konkretnych pomieszczeń w domu, które nie są dostatecznie oddalone od miejsc takich jak np. piwnica, gdzie mogą występować otrute gryzonie.


Źródła zdjęć: unplash.com, pexels.com.

Sprawdź produkty w sklepie odstraszanie!
Odwiedź nasz sklepodstraszanie sklep, odstraszanie logo

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie