Sposób na kreta. Porady jak pozbyć się kreta z ogrodu skutecznie. Sprawdzone metody i domowe sposoby by zwalczyć kreta.
Dowiedz się jak odstraszyć kreta z ogrodu i pozbyć się kopców? Poznaj skuteczne sposoby na krety Ciekawostki dotyczące kretów Co odstrasza krety i czego nie lubią
Sprawdzone sposoby, porady i najlepsze produkty pozwalające na zwalczanie kreta w ogrodzie!
Krety to podziemne szkodniki, których ciężko się pozbyć i daleko im do przyjemnego bohatera czeskich bajek. Kret europejski (Talpa europaea) to stworzenie niedużych rozmiarów dochodzących do 20 centymetrów i wagi 120 gram. Nasz śmiałek nie zważa jednak na swoje proporcje ciała, dzięki silnym łapom z zakrzywionym do tyłu pazurom potrafi jednej nocy wykopać 20 metrów tuneli i uformować aż 30 kopców! Jednorazowo kret potrafi odgarnąć nawet 100g ziemi. Może wydawać się to niewiele, ale w przełożeniu to tyle jakby człowiek jedną dłonią przesunął hałdę ziemi równą własnej wadze. Zamieszkuje głównie gleby próchniczne, wilgotne bogate w pożywny dla niego pokarm. Do zbudowania swojego podziemnego legowiska wybiera najczęściej mech i trawę.
Jak wygląda kret?
Krety łatwo rozpoznać po bezwłosym różowym pyszczku, dużych łopatowatych łapach i długich pazurach. Zwykle osiągają około 15-20 cm i mają krępe ciało pokryte ciemnoszarym lub czarnym aksamitnym futrem. Futro kreta nie rośnie kierunkowo co pozwala mu swobodnie przemieszczać się pod ziemią w dowolnym kierunku. Czy kret jest ślepy? Nie do końca. Krety posiadają małe oczy oczy wielkości 1mm reagujące na światło i ruch. Kanały uszne są tak małe, że ledwo je widać pośród gęstego futerka. Podstawowymi zmysłami kreta jest świetny węch oraz bardzo wrażliwy dotyk.
Jak żyje kret?
Krety to samotniki. Zaciekle walczą o swoje terytorium, które może zajmować do 4ha powierzchni. Potrafią być przy tym agresywne nawet wobec płci przeciwnej. Spotykają się chętnie jedynie w okresie rui. Okres godowy u kreta jest krótki (około miesiąca) i rozpoczyna się późną zimą a kończy na początku wiosny (od lutego do przełomu marca i kwietnia). Ciąża kretów trwa od czterech do sześciu tygodni. Krecia mama rodzi od dwóch do siedmiu młodych na miot. Młode pozostają z matką przez cztery do pięciu tygodni po urodzeniu, po czym przepędzone przez matkę zakładają własne terytoria. Kret osiąga pełną dojrzałość w dziesiątym miesiącu życia. Jak długo żyje kret? Średnia długość życia wynosi od czterech do sześciu lat. Czy kret śpi w zimie? Krety nie zapadają w sen zimowy. Pozostają aktywne, patrolując swoje korytarze w poszukiwaniu pożywienia w celu uzupełnianiu spiżarni.
Kret nie obgryza korzeni. Co zatem je kret? Czym się żywi? Kret nie jest gryzoniem - jest blisko spokrewniony z ryjówkami i należy do ssaków owadożernych. Kret to prawdziwy drapieżnik. Aktywnie poluje ciągle patrolując swoje korytarze w poszukiwaniu pokarmu. Ważący około 80g kret potrzebuje zjeść aż 50g owadów dziennie by zaspokoić swój głód. Tworzy również spiżarnie. Paraliżuje owady swoją jadowitą śliną by posilić się nimi kiedy indziej.
Czy wiesz że...
Kret posiada po 6 palców w przednich łapach w odróżnieniu od innych ssaków, które posiadają ich po 5. Krety posiadają dodatkowy “niby kciuk”, którym mogą poruszać, lecz nie posiada on możliwości zginania jak pozostałe palce. Ten dodatkowy palec nie powstaje jednak z kości palców a jest przekształconą, wydłużoną kością nadgarstka.
Kret w ogrodzie
Choć krety są pożyteczne bo pomagają pozbyć się owadów z ogrodu, ich podziemne tunele i kopce niszczą trawnik szpecąc ogród. Kret kopiąc tunele uszkadza również korzenie roślin ozdobnych i uprawnych.
W rolnictwie działalność kretów powoduje pokrycie pastwisk świeżą glebą, zmniejszając przydatny do wypasu obszar. Wykopane przez krety kamienie mogą prowadzić do uszkodzenia maszyn rolniczych. Poprzez odsłonięcie świeżo uprawianej gleby wspomagają inwazję chwastów na polach uprawnych a kopiąc tunele potrafią uszkodzić systemy odwadniające oraz osłabiać wały przeciwpowodziowe. Inne gatunki, takie jak łasice i norniki, mogą korzystać z tuneli kretów w celu przemieszczania się na zamknięte obszary lub do korzeni roślin.
Po co kret robi kopce?
Ponieważ krety poruszają się pod ziemią i rzadko wychodzą na powierzchnię, nie ma zbyt wielu okazji by zobaczyć jak wygląda kret. Ich tunele są jednak wyraźnymi oznakami, że szkodnik zaatakował twoją własność. Korytarze nie sięgają głęboko, jednak krety mają tendencję do tworzenia kopców przewietrzających. Kretowiska pełnią funkcję wentylacyjną. Biegnące wzdłuż tuneli kretowiny wskażą Ci lokalizacje kreciego lokum.
Czy kret jest pod ochroną?
Tak, krety to zwierzęta objęte ochroną na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 7 października 2014r. (Dz.U. poz. 1348). Ochrona jednak nie dotyczy prywatnych działek, ogrodów oraz terenów takich jak szkółki leśne, trawiaste lotniska, ziemne konstrukcje hydrotechniczne oraz obiekty sportowe.
Ciekawostka o kretach
Futerko kreta jest wyjątkowo miękkie i elastyczne. Królowa Aleksandra, żona Edwarda VII z Wielkiej Brytanii, działając niemal jak dzisiejsze popularne influencerki zamówiła płaszcz z kretów, aby rozpocząć modę, która stworzyłaby popyt na krecie futro, zmieniając tym samym poważny problem szkodników w Szkocji w lukratywny przemysł dla kraju. Setki skórek pocięte na prostokąty zszywano razem, aby stworzyć aksamitny płaszcz z kreciego futra.
Różnice między kretami a nornicami
Nornice wyglądają bardziej jak myszy, z rozpoznawalnymi oczami i uszami i małym nosem. Krety są szare lub czarne; norniki mają zazwyczaj brązowy, rudawy kolor. Dieta kretów składa się z owadów, podczas gdy norniki to zwierzęta roślinożerne, które żywią się owocami, kwiatami, trawami i innymi roślinami. Podczas gdy krety są samotnymi stworzeniami, norniki żyją w grupach. Chociaż oba niszczą trawniki i rabaty, tworząc nory i tunele, norniki powodują również szkody na powierzchni poprzez ogryzanie roślin.
Kret w wierzeniach ludowych
W Polskich wierzeniach ludowych kret zapowiada narodziny i śmierć. „Jeżeli kret ryje ziemię w kierunku do chałupy, przybędzie w niej nowy człowiek (urodzi się), jeżeli zaś w kierunku od chaty, umrze ktoś w niej niezawodnie”.
Krecie kopce miały również przepowiadać pogodę: „Jak kret naryje kopce na równinie, to wtedy będzie ciężka zima. Jak na górce ryje, to, to jest to lżejsza zima”.
Dziewiętnastowiecznym lekarstwem na gorączkę związana z malarią był proszek wytworzony z oskórowanego i wysuszonego samca kreta.
Aż do XX wieku wierzono, że skropienie skóry krwią świeżo zabitego kreta ma moc leczenia brodawek.
Do niemal końca XX wieku w niektórych wsiach w Wielkiej Brytanii noszono łapki kretów. Uważano, że chronią one przed padaczką i reumatyzmem.
Czy krety mogą przenosić choroby na ludzi?
Wiadomo, że krety przenoszą wściekliznę, chociaż największe zagrożenie stanowią ich pasożyty, takie jak pchły i kleszcze. Najlepiej jest zachować dystans, jeśli spotkasz kreta na powierzchni, zwłaszcza jeśli wydaje się on agresywny.
Dlaczego w moim ogrodzie są krety? Co wabi krety?
Zasadniczo krety są przyciągane na Twoje podwórko z powodu liczby owadów w glebie i łatwości kopania w ziemi. Jeśli ogród jest duży i wolny od przeszkód, szkody wywołane przez krety mogą być szczególnie rozległe.
Polski Kret poleciał na Marsa!
Lądownik InSight, którego głównym zadaniem jest badanie geologii Marsa na swym pokładzie zabrał na czerwony glob polski penetrator geologiczny - sondę Kret HP3. Zadaniem Kreta zbudowanego przez polską firmę Astronika jest zagłębienie się w grunt Marsa oraz wprowadzenie na głębokość 5m czujników odpowiedzialnych za badanie strumienia ciepła z wnętrza planety.
Kret jak się go pozbyć - skuteczne sposoby
Wykryj kreta. Zabaw się w detektywa, bądź strategiem.
Krok 1: Zbadaj ogród
Ostrożnie obejdź ogród, aby sprawdzić gdzie znajdują się tunele. Pamiętaj, że krety to samotniki, więc nawet jeśli widzisz wiele tuneli, zwykle jest to tylko jedno zwierzę. Terytorium kreta to obszar nawet 200m x 200m.
Krok 2: Sprawdź rośliny
Nornice i norniki również tworzą nory i tunele, więc samo ich wykrycie na twoim podwórku nie jest oznaką występowania kreta. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie roślinności. Krety jedzą tylko owady i pozostają głównie pod ziemią, więc wszelkie uszkodzenia roślin są oznaką innego stworzenia, takiego jak nornica. Monitoruj swoje rośliny codziennie, aby zobaczyć, czy wyglądają na uszkodzone lub naruszone. Jeśli zobaczysz pędzącego gryzonia, porównaj jego wygląd z kretem, aby określić, z jakim typem szkodnika masz do czynienia. Pamiętaj, że krety przebywają na powierzchni tylko po to, by znaleźć partnera, więc rzadziej można spotkać jednego z nich na trawniku.
Po zidentyfikowaniu szkodnika nadszedł czas, aby opracować długoterminową strategię, aby się go pozbyć. Może Cię kusić aby natychmiast zacząć spłaszczać tunele i kopce, ale może to tylko spowodować powstanie wielu nowych, jeśli jeszcze nie usunąłeś kreta. Pierwszym krokiem powinno być zastawianie pułapek i używanie repelentów, trutki na krety niezależnie od tego, czy robisz to sam, czy zatrudniasz specjalistę.
Domowe sposoby na kreta oraz profesjonalne zwalczanie kretów w ogrodzie
1. Bariery fizyczne - podziemne zapory
Krety mogą kopać głęboko, więc standardowe ogrodzenie ich nie powstrzyma. Jednak mniejsze bariery fizyczne wokół określonych obszarów, takich jak ogród lub drzewa, mogą powstrzymać je przed niszczeniem korzeni i trawy. Bariery te muszą być dość głębokie, aby były skuteczne, co może sprawić, że zadanie to będzie dość pracochłonne. Rozwiązaniem są siatki na krety, które uniemożliwiają kretom wydostanie się na powierzchnię i tworzenie kopców.
Większość kretów potrzebuje wilgotnej gleby, która jest łatwa do kopania i która zawiera niezbędne pożywienie dla owadów będących pokarmem tych ssaków. Zmniejszenie wilgoci w ogrodzie i zwiększenie drenażu gleby może sprawić, że Twój ogród będzie mniej sprzyjał tworzeniu tuneli. Może to jednak zagrozić niektórym odmianom roślin.
Poniższe wskazówki mogą zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu trawnika:
✔️ Ogranicz mulcz wokół swojego podwórka
✔️ Zgrabiaj stosy liści i innych resztek tak często, jak to możliwe. W przeciwnym razie będą zatrzymywać wilgoć, dzięki czemu gleba pod nią pozostanie mokra
✔️ Regularnie przycinaj drzewa i krzewy, aby doświetlić trawnik. Pomoże to szybciej wysuszyć podwórko po każdym deszczu
✔️ Regularnie walcuj trawnik, aby zagęścić glebę i zmniejszyć prawdopodobieństwo zatrzymywania wilgoci
✔️ Zastosuj odpowiednie metody kształtowania krajobrazu, aby zapobiec kałużom lub obszarom, które nie odprowadzają prawidłowo deszczu. Sprawdź czy po opadach deszczu, gdzieś gromadzi się woda
3. Denerwujące dźwięki
Jedną z naturalnych metod walki z kretem jest hałas na Twoim podwórku.
Jak się okazuje, krety są wrażliwe na dźwięki, zwłaszcza głośne. Tak więc umieszczenie kurantów wiatrowych lub puszek aluminiowych na paliku wbitym w ziemię, jest dobrym naturalnym sposobem na zirytowanie tych zwierzątek na tyle, aby opuściły trawnik. Nie wydaje się jednak by było to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza, że wymaga ono powiewu wiatru. Niektórzy działkowcy idą o krok dalej i stosują wsadzone do ziemi radio owinięte workiem foliowym.
Jednak bardziej trwałym i sprawdzonym sposobem są ultradźwiękowe i wibracyjne odstraszacze na krety. To wbijane do ziemi urządzenia, które co pewien czas generują wibracje i sygnały dźwiękowe mające za zadanie wypędzić krety. Urządzenia te są skuteczne, jednak tylko wówczas gdy zastosujemy ich kilka w ogrodzie. Wibracje i ultradźwięki nie przenoszą się gdy napotkają przeszkodę, a taką jest niewątpliwie fundament domu czy grodzenia grządek. Odstraszacz kretów najczęściej zasilany jest bateriami. Jeśli chcesz uniknąć zmian baterii warto rozpatrzeć solarny odstraszacz kretów. Wybieraj jednak sprawdzone odstraszacze na krety. Na rynku są dostępne tanie nieskiej jakości odpowiedniki o bardzo niskiej wydajności paneli słonecznych.
Umieszczanie sierści twojego psa i psich lub kocich odchodów w tunelu jest znanym sposobem na wypędzenie kreta i zmuszenie go aby przeniósł się do sąsiadów. Polska firma stworzyła produkt będący alternatywą dla ludzi nie posiadających zwierząt domowych. Odstraszacz kretów Kunagone to psie futro nasączane dodatkowo olejkami eterycznymi odstraszającymi krety zapakowane w estetyczne woreczki.
Naturalnym sposobem zwalczania kretów jest strategiczne rozmieszczenie roślin, które odstraszają krety.
Może to być estetyczny sposób na odstraszanie kretów w ogrodzie. Krety bardzo nie lubią zapachu wydzielanego przez rącznik pospolity (Ricinus sp.), Szachownicę cesarską (Fritillaria imperialis), narcyze i aksamitki. Krety nie przepadają również za zapachem czosnku. Mieszanina powstała z rozgniecionego czosnku z olejem rycynowym to bardzo skuteczny i naturalny repelent.
6. Psująca się ryba
Sposobem na powstrzymanie kreta jest użycie starej domowej metody, czyli użycie rybiego zapachu, którego nie lubią.
Jeśli masz resztki ryb po obiedzie, np. śledzia spróbuj umieścić go w pobliżu punktów wejścia lub wyjścia z tuneli, a może zapach zachęci krety by przenieść się do sąsiada. Możesz w tym celu użyć koncentratów rybnych używanych jako wabiki na kuny.
7. Pułapki na krety
Pułapki na krety występują w wielu odmianach. Jednak wszystkie muszą zostać wkopane do ziemi w miejscu gdzie przechodzi aktywny tunel. W celu znalezienia aktywnego tunelu najlepiej odszukać świeży kopiec na którym ziemia jeszcze jest wilgotna. Kopiec należy rozgarnąć a pułapkę umieścić w odsłoniętym tunelu. Większość dostępnych na rynku pułapek to zatrzaskowe pułapki zabijające kreta. Po kontakcie z kretem pułapka zatrzaskuje się na zwierzęciu z olbrzymią siłą natychmiastowo kończąc żywot szkodnika.
Dla osób bardziej wrażliwych są żywołapki na krety. To tunelowe pułapki na krety w formie rurki z zapadkami. Kret może do niej wejść, ale specjalne zapadki wykluczają możliwość opuszczenia pułapki. Dodatkowo wkopywane żywołapki tunelowe wyposażone są w sygnalizatory, dzięki czemu wiemy, że zwierzę zostało schwytane i należy je wypuścić by się nie męczyło.
8. Środki odstraszające krety, preparaty i repelenty
Na Polskim rynku dostępne są różne repelenty czyli środki odstraszające krety. Wykorzystują one najczęściej zjawisko biologicznego odstraszania substancjami, których zapach odstrasza krety. Jednym z takich skutecznych preparatów jest NO PEST 4Kret Bariera, charakteryzujący się intensywnym zapachem oraz natychmiastowym działaniem. Środek No Pest to gotowy do użycia preparat w płynie, przeznaczony do odstraszania kretów i innych gryzoni żyjących pod powierzchnią ziemi. Dzięki unikalnej formule opartej na intensywnym zapachu, działanie środka jest widoczne już po 1–2 dniach od zastosowania, a efekty utrzymują się przez długi czas.
Niezwykle mocnym preparatem o silnym działaniu odstraszającym jest środek na krety No-Mole. Posiada on skoncentrowane aromaty czosnku, geraniolu, mięty pieprzowej oraz innych olejków eterycznych, które uwalniają się w formie gazowej pod wysokim ciśnieniem. Preparat służy do zagazowywania tuneli i działa jeszcze długo po jego użyciu. Ścianki tuneli są nim oklejone i jeszcze przez długi czas cuchną czosnkiem, którego kret nie cierpi.
9. Trutka na krety Jako, że kret w Polsce jest pod ochroną nie ma na rynku specjalistycznej trutki na krety. Najczęściej stosuje się trutki na gryzonie w formie pasty lub pianki. Kret aktywnie nie zjada trutki, gdyż jest owadożerny. Przeczołguje się jednak po rozmoczonej paście lub piance i pobiera śmiercionośną dawkę podczas wylizywania futra. Ważne aby w tym celu wybrać odpowiedni preparat.
Popularne w sprzedaży trutki na krety oparte na difenakum w rzeczywistości są przeznaczone na myszy i w przypadku większych zwierząt jak kret wykazują znacznie mniejszą skuteczność. Jeśli chcemy mieć pewność co do szybkiego działania wybierajmy trutki występujące najczęściej w formie niebieskiej pasty brodifakum. Pamiętajmy jednak, że taka niezabezpieczona trutka umieszczona w tunelu może zostać wykopana przez ciekawskiego psa i przypadkowo spożyta.
10. Karbid na krety
To bardzo znany sposób by pozbyć się kreta. Bryły karbidu umieszcza się w norze kreta i po podlaniu wodą zaczynają wytwarzać acetylen, który rozchodzi się po podziemnych korytarzach. Zabieg jest skuteczny, o ile zadbamy o wcześniejsze zasypanie pozostałych wyjść z tuneli. Należy również uważać na wysoką reaktywność i łatwopalność acetylenu.
Sposoby na kreta opisane są na niejednym forum internetowym. Każdy działkowiec miał do czynienia z kretem i ma swój własny sprawdzony sposób na kreta. Są i tacy, którzy mimo kopców i tuneli doceniają pożyteczną działalność tego zwierzęcia, uważając że zjadając owady przysparza więcej dobrego niż złego.
Co polecamy na problem z kretem? Pamiętając o tym że kret to jednak zwierzę pożyteczne będące pod ochroną, skłaniamy się w stronę humanitarnych metod zwalczania kretów, jednocześnie potwierdzając, że może to być walka długotrwała. Jeśli zależy Ci na natychmiastowym działaniu wybierz jedne z rozwiązań, które pozwolą całkowicie wyeliminować kreta z Twojego ogrodu.
Odstraszacze na krety to skuteczne rozwiązania, które pozwalają złapać i pozbyć się niechcianych kretów, nornic lub gryzoni z ogrodu. Mechaniczne, solarne, wibracyjne czy dźwiękowe – sprawdź, które pułapki najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku!
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies niezbędnych do działania podstawowych funkcji.
Dodatkowo potrzebujemy twojej zgody na wykorzystywanie plików cookies przez podmioty trzecie w celu korzystania z narzędzi zewnętrznych.