kleszcze u psa zwalczanie

Co na kleszcze dla psa, kota? Skuteczne sposoby, jak chronić psa, kota przed kleszczami.

 
Jak zabezpieczyć psa, kota przed kleszczami? Co zrobić jak pies czy kot złapie kleszcza? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu? Jak zabezpieczyć budę i legowisko przed kleszczami? Na te i inne pytanie poznasz odpowiedź w poniższym artykule.

Nadejście wiosny zwiastuje nie tylko wzrost temperatury, poprawę pogody, ale również powrót kleszczy. Te niebezpieczne pasożyty mogą zaszkodzić nie tylko nam ale także psu czy kotu. W Polsce odnotować można 19 różnych gatunków kleszczy. Kleszcze są pasożytami, które żywią się krwią. Podczas pobierania pokarmu zarażają wieloma patogenami, wywołującymi groźne choroby. Do chorób odkleszczowych należą m.in. takie choroby jak babeszjoza czy borelioza, które niestety dotykają też czworonogi. 
 
jasny pies

Choroby przenoszone przez kleszcze u psa i kota


Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, które atakują nie tylko ludzi ale i zwierzęta domowe takie jak kot czy pies. Choroby te przenoszone są przez kleszcze przy pobieraniu krwi od zaatakowanego osobnika, dlatego tak ważne jest aby pozbyć się pasożyta jak najszybciej.
 
Najpopularniejszą chorobą odkleszczową przenoszoną przez te pasożyty jest borelioza. Kleszcze przenoszą ją od innych zwierząt, głównie od gryzoni. Szacuje się, że w dużych miastach boreliozę może posiadać nawet 25% samic kleszczy. Jeśli chodzi o zwierzęta to dotyka ona przede wszystkim psy.

Niestety ciężko jest ją rozpoznać, ponieważ u każdego psa przebiega inaczej. Należy zwrócić uwagę na zmiany skórne u psa. Borelioza może powodować zapalenie nerek, czy też zapalenie stawów, przez które pies może mieć problemy z poruszaniem się. Oprócz powyższych powikłań mogą pojawiać się objawy boreliozy u psa takie jak: brak apetytu, ogólne osłabienie i na te objawy należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli naszego psa lub kota zaatakował kleszcz. Objawy mogą się pojawić nawet po 2 miesiącach po kontakcie z pasożytem.

jak pozbyć się kleszczy u psa

Kolejną chorobą odkleszczową, którą jest wyjątkowo niebezpieczna to babeszjoza. W przypadku wystąpienia objawów babeszjozy należy działać szybko, ponieważ wystarczy kilka dni aby doprowadziła ona do śmierci psa. Pierwsze objawy babeszjozy u psa mogą się pojawić po kilku tygodniach od kontaktu z pasożytem, należą do nich przede wszystkim gorączka, apatia, wymioty czy problemy z poruszaniem się. Jeśli zauważymy powyższe objawy u naszego czworonoga należy koniecznie udać się do weterynarza w celu podjęcia leczenia. 

co na kleszcze u kota
 
Z uwagi na to, że koty domowe rzadziej przebywają na zewnątrz choroby odkleszczowe są diagnozowane u nich zdecydowanie rzadziej. Wiąże się to z tym, że borelioza i inne choroby pochodzące od kleszczy u kota są mniej poznane. Diagnostyka boreliozy u kota jest przez to utrudniona i często dość kosztowna. 
 
Tak jak w przypadku boreliozy babeszjoza u kotów jest rzadko diagnozowaną chorobą, szczególnie w Europie. Daje ona podobne objawy jak u psa, czyli: senność, brak apetytu, osłabienie, wymioty czy biegunka. Widząc te objawy u kota należy udać się do weterynarza i od razu podjąć leczenie. 
 
 

W jakich miejscach kot i pies może złapać kleszcza?
Kiedy kleszcze stają się aktywne? 


Kleszcze to pasożyty, których główny aktywność przypada na okres od końca marca nawet do końca października. Pojawiają się one wraz z nadejściem wiosny. Szczyt swojej aktywności kleszcze osiągają w miesiącach od maja do czerwca i wtedy właśnie należy zachować szczególną ostrożność podczas spacerów z naszym psem czy kotem. 
 
Pasożyty mogą zaatakować nas i nasze psy głównie w miejscach takich jak: parki, łąki, lasy, ogrody działkowe, czyli miejsca w które zabieramy nasze czworonogi na spacery. Zabierając pupila na spacer należy unikać wysokich traw, ponieważ to właśnie tam najczęściej znajdują się kleszcze. Kleszcze nie zeskakują z drzew. Nie potrafią skakać gdyż nie posiadają odnóży skocznych. Kleszcze atakują w momencie, kiedy ich ofiara “ociera” się lub przechodzi obok rośliny, na której przebywa pasożyt. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na gęsto porośnięte krzewy, wysokie zarośla, trawy, paprocie, ponieważ tam najczęściej czekają na swojego przyszłego żywiciela.
 
 

Kleszcz u psa, kota - objawy


Po każdym spacerze w zagrożonych miejscach w okresie od marca do października należy dokładnie sprawdzić psa lub kota, przeczesać każdy zakamarek odsłaniając sierść. Szczególnie zwracać należy uwagę na miejsca takie jak kark, uszy, okolice ogona, brzuch, pachwiny, pysk. Warto pamiętać, że kleszcz może nie zdążyć przedostać się przez sierść i być na “wierzchu”, dlatego przy oględzinach psa lub kota należy uważać, aby kleszcz nie przedostał się na naszą skórę. Jeśli kleszcz już wbił się psu lub kotu objawy mogą być podobne jak w przypadku pcheł. Zwierze może się drapać lub gryźć miejsce gdzie znajduje się pasożyt w celu jego usunięcia. Lepiej żeby jednak zrobił to właściciel, tak by mieć pewność że kleszcz został usunięty w całości a miejsce po jego wyciągnięciu odkażone.


Objawy ugryzienia kleszcza u psa


Istnieją pewne znamienne oznaki, że Twój pies mógł zostać ugryziony przez kleszcza.
 
Jeśli gruczoły chłonne psa zaczynają puchnąć lub wydaje się, że odczuwa ból stawów, występuje gorączka, wymioty lub utrata apetytu, jego skóra wydaje się zaczerwieniona i swędząca lub pojawia się rumień, od razu zabierz swojego psa do weterynarza.

jak sprawdzić że pies ma kleszcza
 
 

Co zrobić kiedy pies lub kot złapał kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza psu lub kotu?


Niestety czasem nie jesteśmy w stanie zapobiec atakom pasożyta i musimy się go pozbyć sami. Należy działać szybko, ponieważ często zdarza się tak, że pupil będzie próbował usunąć kleszcza sam, za pomocą zębów lub pazurów. Kleszcza należy usunąć w całości wraz z aparatem gębowym, dlatego też nie należy go wyrywać, a wyciągnąć za pomocą odpowiednich przyrządów, które to ułatwią. 
 
 

Jak wyjąć kleszcza psu lub kotu?


    • 1. Unieruchom pupila, ważne jest aby się nie ruszał podczas wyciągania pasożyta, ponieważ może się to znacznie utrudnić wyciągnięcie kleszcza w całości.
    •  
    • 2. Przygotuj odpowiednie narzędzie do wyciągnięcia pasożyta, najlepsza jest pęseta na kleszcze lub przyrząd do usuwania kleszczy. Kleszczołapka to specjalny przyrząd, który wyjątkowo ułatwia usuwanie kleszcza. W przypadku pęsety przed jej użyciem należy ją wcześniej odpowiednio wysterylizować. Pamiętaj o podstawowych środkach higieny takich jak rękawiczki jednorazowe.
    •  
    • 3. Chwytamy kleszcza za pomocą pęsety lub tick-twistera jak najbliżej skóry czworonoga, tak aby przyrząd był jak najbliżej główki kleszcza. Nie należy zaciskać pęsety na środku pasożyta, ponieważ może doprowadzić to do przeniknięcia zawartości kleszcza do ciała psa lub kota. 
    •  
    • 4. Wyciągamy kleszcza w całości, do momentu aż nie dostrzeżemy jego głowy, po wyciągnięciu upewnij się, że pasożyt został wyciągnięty w całości. 
    •  
    • 5. Usuń pasożyta tak aby nie miał możliwości wydostania się i ponownego zaatakowania. 
    •  
    • 6. Zdezynfekuj zaatakowane miejsce i dokładnie umyj swoje ręce. 
    •  
    • 7. Obserwuj dokładnie swojego pupila czy czasem nie pojawiły się objawy związane z chorobą odkleszczową. Objawy mogą pojawić się nawet po paru miesiącach od ugryzienia. Po ich pojawieniu należy bezzwłocznie udać się do weterynarza. 
 
W przypadku kleszczołapki Tick-twister jest jeszcze prościej, ponieważ kleszcza można się pozbyć “wykręcając go” w trzech prostych krokach:
 
    • 1. Chwyć kleszcza pomiędzy dwa ząbki kleszczołapki.
    •  
    • 2.Obkręć kleszczołapką.
    •  
    • 3.Delikatnie pociągnij kleszczołapkę do góry podczas wykręcania kleszcza.

jak usunąć kleszcza u psa

Jak usunąć głowę kleszcza, jeśli źle go wyciągniemy?


Co jednak zrobić kiedy kleszcz został źle wyrwany, lub pies na własną rękę próbował się go pozbyć? W przypadku nieudanego zabiegu wyciągania kleszcza, np. kiedy głowa kleszcza została w ciele zwierzęcia należy udać się do weterynarza.
 
 

Jak chronić psa przed kleszczami? Jak zabezpieczyć kota przed kleszczem?


Aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań i chorób związanych z ukąszeniem kleszcza należy zastosować środki ochronne, dzięki którym spacer z naszym pupilem będzie bezpieczny, a także będzie mógł on spokojnie biegać w domowym ogródku.


Obroża na kleszcze dla psa, kota


Wyjątkowo popularnym środkiem do ochrony naszych czworonogów przed pasożytami są specjalne obroże przeciwpasożytnicze. Są one nasączone specjalnymi substancjami czynnymi, które odstraszają kleszcze. W przypadku psów może to być permetryna, która jest skutecznie stosowana w opryskach na kleszcze i inne pasożyty. Obroże są bezpieczne dla naszych czworonogów i nie wpływają one na ich zmysły.


obroża dla psa no pest
Obroża przeciwkleszczowa i przeciwpchelna dla dużego psa XL 75cm No Pest®


W przypadku kotów stosuje się obroże z imidachloprydem i geraniolem, które są bezpieczne dla naszego kota. Nie stosuje się natomiast obroży z permetryną, ponieważ jest ona bardzo niebezpieczna i toksyczna dla kotów. Z tego względu nie wolno używać tej samej obroży dla psa i kota.

Obroże na kleszcze dla psa stanowią również świetną ochronę przed pchłami. Zapewniają one nawet 4 miesiące ochrony. Popularnymi obrożami dla psów i kotów są obroże Happs, No Pest®.


Obroża przeciwkleszczowa i przeciwpchelna dla dużego psa XL 75cm No Pest®

Krople na pchły, kleszcze dla psa.


Kolejnym popularnym sposobem ochrony psa lub kota przed kleszczami jest stosowanie specjalnych kropli, które zawierają w sobie substancję taką jak IR3535, która jest stosowana w najlepszych repelentach na komary i kleszcze. Dzięki tej substancji krople na kleszcze działają bardzo skutecznie i zapewniają efektywną ochronę dla naszego pupila nawet do 16 tygodni.
krople na kleszcze dla psa, preparat na kleszcze dla psa, krople na pchły dla psa, krople dla psa na kleszcze, krople przeciw kleszczom dla psa, happs na kleszcze, happs na pchły, haaps krople dla psa, krople na kleszcze dla małego psa

Happs krople na kleszcze dla Psa (5-10kg). Krople na pchły.

Przy aplikacji kropli należy pamiętać, aby wniknęła ona w skórę czworonoga, a nie w jego sierść. Aplikowanie substancji na sierść może obniżyć skuteczność kropli. Należy też pamiętać o tym, aby nie kąpać pupila do dwóch dni po aplikacji i zapobiec zlizywaniu preparatu przez czworonoga. Popularnymi i skutecznymi kroplami są krople od firmy Happs.


Odstraszacze kleszczy dla psa, kota


Jedną ze skutecznych metod ochrony przed kleszczami dla ludzi i zwierząt bez użycia substancji chemicznych są odstraszacze ultradźwiękowe. Urządzenie działa poprzez emisję agresywnych ultradźwięków paraliżujących narządy zmysłów kleszczy i pcheł.
Ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy dla psa posiada również działanie profilaktyczne, skutecznie zapobiega ponownej inwazji pasożytów. Ultradźwięki nie są słyszalne przez ludzi i zwierzęta domowe, dzięki czemu nie wpływają one na ich zmysły.
 
Użycie odstraszaczy ultradźwiękowych jest wyjątkowo proste, wystarczy je przytwierdzić do obroży psa (w sezonie wzmożonej aktywności kleszczy zalecane jest aby odstraszacz był przymocowany na stałe do obroży psa). Urządzenia na obroży psa lub kota należy zamontować tak, by było ono skierowane kratką na obudowie w kierunku jego ciała.

 
ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy dla psa
 
Niewątpliwym plusem użycia ultradźwiękowych odstraszaczy na kleszcze jest to, że nie musimy używać środków chemicznych, jednakże w celu zapewnienia jeszcze większej ochrony odstraszacze doskonale uzupełniają działanie kropli, szamponów, lub obroży na kleszcze i pchły.
 
Najbardziej popularnymi i skutecznymi odstraszaczami ultradźwiękowymi są odstraszacze Tickless dla psa, które występują w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu możemy dopasować je do koloru sierści naszego pupila.


tickless pet dla psa


Ochrona budy i legowiska przed kleszczami i pchłami


Ważnym aspektem ochrony naszych pupili przed pasożytami jest zapewnienie im bezpieczeństwa w ich legowiskach. Pchły i kleszcze przenoszą się z sierści naszych czworonogów i zostają w legowiskach. Istnieje kilka sposobów na odstraszenie czy wybicie kleszczy i pcheł w takich miejscach.
 
Jednym z tych sposobów jest spryskanie budy specjalnym sprayem zawierającym substancje biobójcze, które zabijają kleszcze i pchły, a także zapewniają ochronę przed ponownym ich pojawieniem się. Takim sprayem jest mikrokapsułkowany spray na pchły i kleszcze No Pest®. Dzięki mikrokapsułkom dłużej pozostaje na powierzchni zwalczając kleszcze, pchły i ich larwy na każdym etapie rozwoju jeszcze długo po użyciu.  


spray na pchły No Pest

 

Spray mikrokapsułkowany No Pest® najlepszy przy zwalczaniu pcheł


Kolejnym sposobem na pozbycie się pasożytów z budy może być zastosowanie specjalnej “bomby na owady”, którą stosują profesjonaliści. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się owadów z budy i zapewnia wysoką skuteczność. Foggery najczęściej występują w formie samoopróżniającego się kartusza, który uwalnia “mgłę” zawierającą insektycydy. Przy dezynsekcji budy należy pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności. Budę należy przewietrzyć przed wpuszczeniem do niej psa.
środek na pluskwy, bomba na pluskwy, preparat na pluskwy, one shot fogger, one shot na pluskwy, delta caps, deltacaps, strong na pluskwy, deltacpas na pluskwy, środek na pająki, środek na rybiki, fogger na pluskwy,  na pchły w domu, bomba na owady,
Bomba na pchły i kleszcze do budy No Pest®

Opryski na kleszcze w ogrodzie


Jeśli mieszkasz w domu prywatnym to zwierzę może przebywać w ogrodzie, w którym również mogą czaić się na niego pasożyty, a w szczególności kleszcze. Należy pamiętać o regularnym koszeniu trawy, ponieważ kleszcze przebywają w wysokiej trawie, o którą może się ocierać pies.
 
Jeśli chcemy zapewnić swojemu psu, kotu lub sobie samym dodatkową ochronę w ogrodzie to warto zastosować oprysk na kleszcze, który jest najlepszą bronią do walki z pasożytami.



bomba na owady, fogger na owady

Mikrokapsułkowany środek owadobójczy Effect Microtech CS


Istnieje cała gama środków owadobójczych w formie oprysku. Te najpopularniejsze zawierają pyretroidy tj. cypermetrynę i permetrynę. Warto też rozważyć połączenie oprysku z utrwalaczem, dzięki czemu uzyskamy dużo lepszy efekt na dłuższy okres. Do wykonania oprysku na kleszcze wystarczy zwykły ogrodowy opryskiwacz. Oprysk na kleszcze należy wykonywać wieczorem, kiedy owady pożyteczne są najmniej aktywne.

Podsumowanie


Jeśli chcesz zapewnić psu lub kotu pełną ochronę przed kleszczami najlepszym sposobem będzie połączenie wszystkich metod zwalczania kleszczy. Uzbrojenie zwierzaka w odstraszacz, zastosowania chemicznej formy ochrony w formie kropel lub obroży oraz zadbanie o legowisko i ogród zapewni długotrwałą ochronę przed pasożytami dla naszych czworonogów. Zaopatrzenie się wcześniej w narzędzia do wyciągania kleszczy pozwoli pozbyć się kleszcza natychmiast gdy wbije się w skórę.

Szukasz sposobu na kleszcze u psa?

 
Jeśli chcesz skutecznie zwalczyć kleszcze Odwiedź nasz  sklep

Wybierz sprawdzone środki na kleszcze u psa posiadających najlepsze opinie.

Sprawdź odstraszacz kleszczy dla psa.

 
Dowiedz się więcej...

Sprawdź jak pozbyć się kleszczy w ogrodzie

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie