Kolejny pasożyt, którego wektorem są gołębie miejskie. Nocą przekłuwa skórę i pożywia się krwią. Oznakami jego wystąpienia są zaczerwienienia i opuchlizna wokół miejsca ugryzienia. Towarzyszy temu uczucie swędzenia. Następnie pojawia się pęcherz wypełniony ropną wydzieliną. W końcu dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego objawiającego się m.in. powiększonymi węzłami chłonnymi. Oprócz tego odchody i wydzieliny ptaszyńca mogą wywoływać astmę.
Dzikie ptaki jak gołębie przenoszą także inne pasożyty, również te znane z bezpośredniego występowania u ludzi. Mowa tutaj chociażby o glistach, tasiemcach czy nicieniach. Obecność każdego z pasożytów wywołuje nieco inne objawy. Do najczęstszych należą osłabienie, ból brzucha oraz biegunka. Na komplikacje spowodowane zarażeniem się pasożytem w szczególności narażone są dzieci, osoby starsze, a także te cierpiące na poważne choroby.
Jak ustrzec się przed chorobami przenoszonymi przez gołębie?
Chorobotwórcze drobnoustroje możesz wpuścić do swojego organizmu, wdychając powietrze zanieczyszczone drobinkami wysuszonych ptasich odchodów. Inną drogę zakażenia stanowi spożycie pokarmu oraz napojów, w których znalazły się patogeny przenoszone przez ptaki. W końcu zarazić się możesz także w wyniku bezpośredniego kontaktu z ptakiem albo poprzez ugryzienie insekta, który wcześniej na nim żerował.
Podstawową zasadą, której warto przestrzegać, aby się nie zarazić, jest utrzymywanie bezpiecznego dystansu w stosunku do gołębi. Warto również zabezpieczyć posesję przed możliwością zakładania przez te ptaki gniazd oraz dbać o regularne sprzątanie ich piór, które mogą być składowiskiem patogenów.
W przypadku, gdy gołębie nie dają za wygraną i dokonują regularnych inwazji np. na Twój balkon, jedynym wyjściem może okazać się odpowiednio dobrana metoda odstraszania ptaków.
Metody odstraszania gołębi:
Kolce na gołębie
Kolce przeciw gołębiom nadają się idealnie do zabezpieczenia budynku przed regularnym przesiadywaniem ptaków i zakładaniem przez nie gniazd w miejscach takich jak: parapety, wąskie gzymsy, pasy podrynnowe, belki, występy, niewielkie elementy architektoniczne, neony, tablice i kasetony reklamowe. Alternatywą dla kolców na ptaki są
spirale przeciw ptakom.
Siatki na ptaki na balkon
Siatki przeciw ptakom to najlepszy sposób zabezpieczenia balkonu przed gołębiami. Tworzą skuteczną barierę przed tymi ptakami, całkowicie uniemożliwiając im lądowanie na balkonie czy tarasie.
Odstraszacze gołębi i wizualne odstraszacze ptaków
Gołębie podobnie jak inne ptaki są bardzo wrażliwe na wszelkie sygnały dźwiękowe lub ultradźwiękowe. Dlatego rozwiązaniem Twojego problemu z tymi natarczywymi skrzydlatymi gośćmi może okazać się
dźwiękowy odstraszacz ptaków albo bezinwazyjny
ultradźwiękowy odstraszacz ptaków. Gołębie reagują także na bodźce wizualne. Przede wszystkim chodzi o latawiec na ptaki oraz makiety, atrapy ptaków do odstraszania imitujące przedstawicieli gatunków drapieżnych stanowiących dla gołębi naturalne zagrożenie. Wizualną metodą jest też hologramowa
taśma odstraszająca ptaki działająca na zasadzie odbijania światła słonecznego. W przypadku chęci uchronienia ptaków przed zderzeniami ze szybą możesz zastosować naklejki przeciwkolizyjne na ptaki, które również zawierają wizerunki drapieżników.
Źródła: medicalnewstoday.com, encyklopedialesna.pl, psse.czest.pl, rentokil.ie.
Źródła zdjęć: unplash.com, rawpixel.com.
Potrzebny Ci sposób na gołębie na balkonie?
Jeśli interesuje Cię montaż siatki na ptaki wybierz profesjonalistów
© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.