Jak pozbyć się much i komarów z pomieszczeń?

 

Latające w pomieszczeniach i lądujące na pożywieniu muchy oraz kłujące, wysysające krew komary mogą doprowadzać do frustracji.

W jaki sposób nie dać się zwariować z powodu tych brzęczących i bzyczących intruzów? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą przeciwdziałać ich występowaniu, a także o skutecznych sposobach ich zwalczania, gdy niestety już pojawią się w naszym otoczeniu.

ochrona przed kleszczem artykuł


Co przyciąga muchy i komary do pomieszczeń?

Aby skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się much oraz komarów w pomieszczeniach, przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, co sprawia, że się w nich pojawiają.

Oto kilka najważniejszych czynników przyciągających muchy oraz komary do pomieszczeń:

Zapach: muchy oraz komary mają bardzo czuły zmysł węchu. Muchy w szczególności są wabione przez słodką woń owoców (zwłaszcza tych rozkładających się, zaczynających fermentować), słodzonych napojów, nektarów czy przetworów. Z kolei komary reagują na wydychany w przez człowieka dwutlenek węgla, a także zapach potu (wyczuwają znajdujący się w nim kwas mlekowy, kwas moczowy oraz amoniak).


najbardziej narażone miejsca na ugryzienie komara

Ciepło i wilgoć: insekty takie jak komary lubią środowiska, w których jest ciepło oraz panuje odpowiedni poziom wilgotności – pomieszczenia mieszkalne często spełniają te warunki.

Dostęp do pożywienia: wnętrze domu lub mieszkania jest idealnym miejscem dla much oraz komarów, gdyż znajdują w nim pożywienie.

Światło: komary mogą być w nocy przyciągane do pomieszczeń przez źródła światła, podobnie jak niektóre gatunki much.

Jak chronić pomieszczenia przed muchami i komarami?

Pierwszym i chyba najważniejszym działaniem zapobiegawczym, jeśli chodzi o kwestię dostawania się much oraz komarów do pomieszczeń, jest instalacja w oknach oraz drzwiach balkonowych moskitier. Siatki ochronne powinny być dobrze dopasowane, mieć jak najgęstszą strukturę. Warto też okresowo je sprawdzać pod kątem pojawiania się rozdarć.

Aby nie dopuszczać do pojawienia się much w pomieszczeniach, należy również utrzymywać w nich czystość – przede wszystkim chodzi o bieżące usuwanie resztek pożywienia, regularne opróżnianie koszów na śmieci.

Warto również pamiętać o tym, by w miarę możliwości przetrzymywać żywność w zamkniętych pojemnikach.

Ważnym działaniem, które ograniczy ryzyko zmasowanej inwazji komarów na pomieszczenia, jest zadbanie, aby w otoczeniu budynku nie znajdowały się źródła wilgoci w postaci stojącej wody (np. kałuże czy niezabezpieczone beczki z deszczówką) – to właśnie w nich komarzyce składają swojej jaja.

Ograniczenie używania nocą oświetlenia wokół domu również ograniczy ryzyko dostawania się do pomieszczeń owadów.

Dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku komarów jest prewencyjne używanie elektrofumigatorów, które stwarzają w pomieszczeniu barierę przed insektami – wystarczy podłączyć urządzenie do kontaktu i dbać o uzupełnianie wkładu. 

komary, jak się chronić przed komarami
elektrofumigator NO PEST E-Shield

Godną polecenia „niewidzialną moskitierą” jest elektrofumigator NO PEST E-Shield. Warto zaznaczyć, że wkłady stosowane w tym urządzeniu są bezwonne, więc jego stosowanie nie wiąże się z żadnym dyskomfortem zapachowym.

Skuteczne sposoby na muchy i komary w pomieszczeniach

Likwidowanie much oraz komarów, które dostały się do wnętrza budynku, może odbywać się poprzez użycie profesjonalnych środków, zarówno tych działających w sposób bezpośredni, jak i trybie ciągłym.

W przypadku pierwszego rodzaju środków, w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pojedynczymi osobnikami, dobrze sprawdzą się preparaty w sprayu. Przy większej skali problemu lepszym wyjściem może okazać się zastosowanie foggerów oraz oprysków.

Jeśli chodzi o zwalczanie ciągłe, to tutaj mamy dostępne uniwersalne płytki owadobójcze, lepy oraz pułapki (łapki) na muchy, spirale zapachowe na komary.

Bezpośrednie środki zwalczające muchy i komary we wnętrzach

Jeśli odwiedzają nas pojedyncze muchy oraz komary, i jest to sytuacja, która występuje sporadycznie, to dobrym wyjściem jest użycie sprayu. Do takich okazjonalnych zastosowań świetnie sprawdzą się uniwersalne aerozole, takie jak np. NO PEST Shot Gun. Zwalcza on bardzo szybko (pełne działanie po upływie 15 minut od aplikacji) nie tylko komary i muchy, ale także meszki, ćmianki, ćmy, mole oraz inne owady latające. Wystarczy rozpylać preparat przez 10 sekund, aby pozbyć się insektów z pomieszczenia na okres 24 godzin.

ochrona przed kleszczem artykułNO PEST Shot Gun na owady latające


Na podobnej zasadzie działają uniwersalny spray Effect, a także Muchospray Bros. Atutem pierwszego z wymienionych środków jest skuteczność również w przypadku owadów biegających (m.in. karaluchy, mrówki, pluskwy). Ponadto wykazuje on długi czas działania (ochrony) – 4 tygodnie. 

Nieco inaczej wygląda zastosowanie takiego środka jak NO PEST 4Insect Bomb. Jest to bomba zamgławiająca, która wyróżnia się uniwersalnością (zwalcza komary, muchy i inne owady latające) oraz dokładnością działania (uśmierci insekty kryjące się w trudnodostępnych miejscach, np. za szafą). Inną zaletą tej metody jest wygoda – wystarczy ustawić pojemnik w odpowiednim miejscu (najlepiej na środku pomieszczenia), nacisnąć przycisk rozpoczynający proces uwalniania się chmury insektycydu oraz na jakiś czas oddalić się z miejsca.

ochrona przed kleszczem artykuł NO PEST 4Insect Bomb na owady latające

Inną opcją bezpośredniej walki z muchami oraz komarami jest Fly Sniper Spray, który pozwala bezkontaktowo i na odległość dosłownie ustrzelić każdego owada. Fly sniper to preparat typu 2w1. Może działać jak konwencjonalny aerozol do zagazowywania pomieszczeń, lub po rozłożeniu rurki działać z odległości punktowo na pojedyncze owady. Cienka rurka dociera również w niedostępne szczeliny - np w odpływ zlewu gdzie często rozwijają się larwy much i ćmianek.

ochrona przed kleszczem artykułFly Sniper Spray zwalczanie owadów

Środki o działaniu ciągłym zwalczające muchy i komary we wnętrzach

Kiedy chcemy na bieżąco zabezpieczać pomieszczenia przed muchami oraz komarami, na przykład w okresie letnim, kiedy wizyty tych insektów są nadzwyczaj częste, warto zainteresować się takimi rozwiązaniami jak płytki owadobójcze, lepy oraz pułapki.

ochrona przed kleszczem artykuł

Jeśli chodzi o płytki emitujące substancje owadobójcze, to bardzo dobrą opcją jest płytka NO PEST, która zabezpiecza przestrzeń pomieszczenia (jedna sztuka daje ochronę na obszarze do 30 m³ na okres 4 miesięcy!) zarówno przed owadami latającymi, jak i biegającymi. Co warte jest wspomnienia, substancje aktywne (Geraniol i Transflutryna) zawarte w takiej płytce nie wywołują niepożądanych skutków zdrowotnych u człowieka i zwierząt domowych.

W przypadku lepów na muchy można się zdecydować na tradycyjne pułapki lepowe lub na lepy przeznaczone do umieszczenia na oknach czy doniczkach.


ochrona przed komarami muchami owadami artykuł

lepy NO PEST


ochrona przed komarami muchami owadami artykuł

Żółty lep do doniczek na ziemiórki i inne owady Plant Guard No Pest® 10.5x7.3 cm 12 szt



Do uniwersalnych pułapek, a zatem skutecznie wyłapujących nie tylko muchy, ale także inne owady latające, należy pułapka lepowa NO PEST. Zawiera ona skuteczny wabik (dla człowieka nie ma on żadnego zapachu) przyciągający insekty, które następnie przylepiają się do taśmy z klejem. Z racji braku w składzie substancji biobójczych taka pułapka idealnie nadaje się do zamontowania w kuchni czy spiżarce.

Z kolei do montowania na oknach czy doniczkach przeznaczone są lepy NO PEST, skutecznie wabiące i eliminujące owady latające (w tym muchy, ale też np. muszki owocówki oraz atakujące rośliny doniczkowe ziemiórki). Tego rodzaju lepy również nie zawierają insektycydów i są w pełni bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt

Lampy na owady latające

Rażące lampy owadobójcze No Pest® zwabiają owady przy pomocy emitowanego światła UV. Owad spala się na kratce rażony prądem. To bardzo skuteczny sposób na owady latające.

lampy owadobójcze

lampy owadobójcze NO PEST


Sprawdź, jak działają lampy owadobójcze!

W naszej ofercie znajdziesz lampy odpowiednie dla Twoich potrzeb:
● Lampa owadobójcza Lantern,
Elektryczna packa z możliwością postawienia jako osobna lampa owadobójcza,
żarówka owadobójcza Insect Bulb No Pest®
duża lampa rażąca owadobójcza Blitz Barrier No Pest®.

 


W razie wszelkich pytań i wątpliwości związanych z kwestią zwalczania much oraz komarów w pomieszczeniach zachęcamy do kontaktu z obsługą naszego sklepu – pomożemy wyeliminować każdy problem, którego przyczyną się uciążliwe szkodniki!




© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

  • Ranking urządzeń odstraszających krety

    Jaki odstraszacz kretów wybrać? Ranking urządzeń odstraszających krety

    Odstraszacze na krety to skuteczne rozwiązania, które pozwalają złapać i pozbyć się niechcianych kretów, nornic lub gryzoni z ogrodu. Mechaniczne, solarne, wibracyjne czy dźwiękowe – sprawdź, które pułapki najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku!

  • Jak używać lamp owadobójczych?

    Jak używać lamp owadobójczych?

    Jak skutecznie używać lamp owadobójczych, na co zwrócić uwagę przy doborze urządzenia i gdzie najlepiej umieszczać lampy, aby pozbyć się niechcianych owadów, takich jak muchy lub komary? Sprawdźmy!

  • spichrzel surynamski

    Spichrzel surynamski - jak go zwalczać?

    Jak rozpoznać spichrzela surynamskiego? Jak zwalczać tego groźnego szkodnika żywności? Sprawdźmy skuteczne produkt na zwalczanie spichrzela!

Popularne kategorie