Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

 

Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek. Z racji tego, że większość tych mięczaków jest roślinożerna, to napędzane głodem potrafią siać prawdziwe zniszczenie na kwietnych rabatach i warzywnych grządkach.

W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

zwalczanie ślimaków sposoby

Jakie ślimaki pojawiają się w ogrodzie?

Szacunkowo na ziemskim globie żyje ponad 100 tys. gatunków ślimaków (ok. 25 tys. to gatunki zamieszkujące ląd.). W Polsce możemy spotkać przedstawicieli 170 gatunków ślimaków lądowych, które dzielą się na te mające skorupę i te, które są jej pozbawione.

Budowa ślimaka jest bardzo charakterystyczna: ma wyraźnie odróżniającą się od reszty ciała głowę zakończoną czułkami i znajdującymi się na nich oczami, a także nogę oraz worek trzewiowy.

Ślimaki są stworzeniami jajorodnymi. Dorosłe osobniki żyją do kilku lat. 

W ogrodach i na polach uprawnych najczęściej można natknąć się na następujące gatunki ślimaków:

Ślimak winniczek (Helix pomatia). Popularny gatunek ślimaka z charakterystyczną grubą i jasną skorupą (odcienie brązu, żółci i koloru kremowego). Preferuje wilgotne i zacienione miejsca, w których żeruje przeważnie nocą albo podczas pochmurnych dni.

Ślimak zaroślowy (Arianta arbustorum). To kolejny popularny gatunek ślimaka, który można spotkać w Polsce. Jego skorupa jest stożkowata, zwykle w kolorze ciemnoszarym lub brązowym, z paskami w ciemniejszym odcieniu. Pojawia się w wilgotnych miejscach, zarówno na otwartych łąkach, jak i w ogrodach.

zwalczanie ślimaków sposoby

Wstężyk ogrodowy (Cepaea hortensis). Powszechnie występujący na terenie Europy. Ma stosunkowo małą i płaską skorupę, która przeważnie przybiera barwę żółtą albo brązową, tudzież różową czy białoszarą. Wstężyki ogrodowe są aktywne w nocy i jak reszta ślimaków lubią wilgoć.

Wstężyk gajowy (Cepaea nemoralis). Występuje powszechnie na terenie zachodniej i środkowej Europy. Cechą charakterystyczną tego ślimaka jest stożkowata muszla, której kolorystyka jest bardzo różna (np. żółta, brązowa, różowa, biała), podobnie jak różny może być pojawiający się na niej wzór. Wstężyka gajowego można spotkać w parkach, ogrodach, zaroślach; zazwyczaj w nocy, ale także w deszczowe dni.

wstężyk ogrodowy i gajowy porównanie, porównanie wstężyki, wstężyki czym się różnią

– Pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum). Ślimak bez muszli o gładkim ciele, którego ubarwienie jest zmienne – od odcieni bieli do czerwieni i brązu. Jak wskazuje nazwa, na korpusie tego mięczaka znajdują się plamy: ciemne kropki lub paski. Żeruje w nocy, na otwartych, a także zamkniętych terenach. 

Ślinik luzytański (Arion lusitanicus). Inwazyjny gatunek ślimaka nagiego (bez muszli), który do Polski przywędrował najprawdopodobniej z zachodniej Europy. Ma ciało koloru czerwonego, brunatnego, różowego, pomarańczowego lub brązowego; kolorystyka jest jednolita, bez żadnych kropek czy pasków. Jego śluz jest bezbarwny.

Ślinik wielki (Arion rufus). Gatunek ślimaka nagiego występujący na terenie centralnej i zachodniej Europy. Ma zaokrąglony grzbiet, podłużne i sporych rozmiarów ciało o kolorze czarnym (najczęściej), szarym, brązowym bądź rudawym. Bardzo podobny do ślinika luzytańskiego. Jest wszystkożerny.

zwalczanie ślimaków sposoby

Ślimaki żerują głównie na jakich roślinach?

Ślimaki atakują różne gatunki roślin, ale szczególnie upodobały sobie:

  • Warzywa - sałata, kapusta, marchew, burak, pomidor, ogórek

  • Owoce - truskawki, maliny, porzeczki, agrest

  • Kwiaty - petunie, aksamitki, bratki, goździki, dalie, słoneczniki

  • Zioła - bazylia, mięta, rozmaryn, tymianek

Jak rozpoznać obecność ślimaków: Jaja ślimaków i inne oznaki

Obecność ślimaków w ogrodzie można rozpoznać na podstawie kilku oznak:

  • Jaja ślimaków - małe, białe lub żółtawe kuleczki, zwykle ukryte pod kamieniami, w szczelinach czy w ściółce

  • Ślady śluzu - srebrzyste, błyszczące linie na roślinach i powierzchniach, pozostawione przez ślimaki podczas poruszania się

  • Uszkodzenia roślin - dziury w liściach, przegryzione brzegi, zdeformowane pędy i kwiaty

  • Widoczne ślimaki - zwłaszcza w wilgotnych, chłodnych warunkach, np. po deszczu czy o świcie

Rozpoznawanie obecności ślimaków w ogrodzie jest kluczowe dla skutecznego zwalczania tych szkodników. Wiedza o tym, jakie gatunki są najbardziej szkodliwe oraz jakie rośliny są przez nie atakowane, pozwoli na zastosowanie odpowiednich metod ochrony i utrzymanie zdrowego, pięknego ogrodu.

Szkody wyrządzanie przez ślimaki

Ślimaki należą do najgroźniejszych szkodników roślin rosnących w ogrodach. Spośród nich największe zagrożenie stwarzają gatunki nagie (bezskorupowe) – w szczególności pomrowik plamisty oraz ślinik luzytański. Ten drugi jest niebezpieczny także dla domowych zwierząt (psów, kotów), gdyż transmituje niebezpieczne dla nich mikroorganizmy, m.in. nicienia sercowatego.

Mniej szkodliwe są ślimaki ze skorupą, które zazwyczaj zadowalają się szczątkami roślinnymi, w ten sposób przyczyniając się do oczyszczania środowiska z martwej materii organicznej.

Ślimaki atakują uprawy rolnicze (np. warzywa, zboża, owoce), a także roślinność ozdobną w ogrodach (np. takie kwiaty jak nasturcje czy lilie). Ich niepożądane działania sprowadzają się nie tylko do zjadania nasion, liści oraz owoców (co prowadzi do obumierania całej rośliny), ale także do zaburzania estetyki ogrodu poprzez pozostawianie odchodów oraz śluzu.

To właśnie obecność tej przeźroczystej i lepkiej wydzieliny świadczy o tym, że ogródek albo pole uprawne zostało zaatakowane przez ślimaki. Najczęściej dochodzi do tego w okresach maj – czerwiec oraz sierpień – wrzesień. Wspomniane stworzenia prowadzą swój żer głównie w porze nocnej oraz bardzo wczesnym ranem, kiedy podłoże jest wilgotne. Za dnia kryją się przed promieniami słonecznymi, chowając się w liściach, gałęziach, pomiędzy kamieniami.

zwalczanie ślimaków sposoby

Naturalne środki do zwalczania ślimaków

Jak można zapobiec pojawieniu się ślimaków w ogrodzie?

Przede wszystkim zadbać o to, by nie stwarzać dogodnych dla nich warunków. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedni poziom wilgotności gleby, na której są uprawniane rośliny. Kiedy jest on bardzo wysoki, to stanowi to silny wabik dla ślimaków. Dlatego rośliny powinny być podlewane w sposób punktowy. Najlepszą do tego porą jest poranek – promienie wschodzącego słońca przyczynią się do osuszenia ziemi i roślin z ewentualnego nadmiaru wilgoci.

Inną ważną kwestią jest sumienne dbanie o higienę ogrodu. Należy na bieżąco usuwać z ich obszaru gnijące resztki organiczne (np. liście). Warto również pozbywać się kamieni, gałęzi; dbać o to, by trawa nie była zbyt wysoka – to pozwoli wyeliminować potencjalne miejsca schronienia ślimaków. Regularne grabienie trawy między roślinami umożliwi wygrzebanie na powierzchnię ślimaczych jaj, które zginą wystawione na promienie słoneczne. Taka regularna pielęgnacja pozwoli również dostrzec dorosłe osobniki, które później można łatwo usunąć.

Ręczne zbieranie ślimaków: Czy jest to skuteczne?

Ręczne zbieranie ślimaków może być skuteczną metodą zwalczania, zwłaszcza na małych powierzchniach. Najlepiej wykonywać je wieczorem lub o świcie, gdy ślimaki są najbardziej aktywne. Należy jednak pamiętać, że ta metoda wymaga systematyczności i cierpliwości, aby przynieść zadowalające efekty.

Naturalni wrogowie ślimaków: Wykorzystanie wrogów naturalnych ślimaków

W walce ze ślimakami można wykorzystać ich naturalnych wrogów, takich jak:

  • Jeże - skutecznie polują na ślimaki, a ich obecność w ogrodzie może znacznie ograniczyć populację tych szkodników

  • Biedronki - zjadają jaja ślimaków, co pomaga kontrolować ich liczebność

  • Żaby i ropuchy - również polują na ślimaki, a ich obecność w ogrodzie może być korzystna dla równowagi ekosystemu

  • Naturalnymi wrogami ślimaków są także jaszczurki.

    Nie stanowią one zagrożenia dla roślin, więc można zadbać o to, by zapewnić wymienionym stworzeniom odpowiednie warunki do życia w ogrodzie, a z pewnością zadomowią się w nim i będą go strzec przed śluzowatymi intruzami.

Domowe sposoby zwalczania ślimaków

Jednym z domowych sposobów na powstrzymanie inwazji ślimaków jest tworzenie naturalnych barier, które znacznie utrudnią im poruszanie się. Można je zrobić, rozsypując w pobliżu roślin popiół drzewny, piasek albo skorupki z jajek.

Odstraszające bariery można wykonać ze zmielonych ziaren kawy, cynamonu, kory dębu lub pestek cytrusów – ślimaki nie lubią ich zapachu.

Klasycznym domowym sposobem na ślimaki jest zastawianie pułapek w postaci pojemników wypełnionych piwem lub drożdży rozpuszczonych w wodzie. Gdy ślimaki przyciągnięte zapachem wejdą do takiej pułapki, to później nie będą w stanie się z niej wydostać.

Jakich roślin nie lubią ślimaki?

Rośliny odstraszające ślimaki: Jakie rośliny niesmakują ślimakom?

Innym rozwiązaniem pozwalającym zapobiegać problemowi ze ślimakami jest zasadzenie roślin, których te mięczaki nie lubią i dlatego ich unikają. Przykłady takich roślin to:

Lawenda - jej intensywny zapach odstrasza ślimaki

Rozmaryn - również posiada silny zapach, który nie przyciąga ślimaków

Geranium - ma grubą, trudną do zjedzenia łodygę, co sprawia, że ślimaki omijają te rośliny

Bylica - jej gorzki smak sprawia, że ślimaki nie zjadają jej liści

Na liście nietolerowanych przez ślimaki roślin znajdują się jeszcze m.in. gorczyca, szałwia, cząber, rumianek, czosnek, bylica piołun.

 

Profesjonalne naturalne preparaty do zwalczania ślimaków w ogrodzie

W krucjacie antyślimakowej można również użyć profesjonalnych, ale jednocześnie w pełni naturalnych preparatów. Środki te, przetestowane na wszelkie możliwe sposoby pod kątem działania oraz bezpieczeństwa, zapewnią większą skuteczność w walce ze ślimakami niż tradycyjne metody domowe.

Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa NO PEST Diatomite Powder to świetne rozwiązanie zabezpieczające rośliny przed inwazją ślimaków. Jest to produkt w pełni naturalny. Jego działanie polega na tym, że ślimaki w kontakcie z okrzemkowym pudrem ulegają wysuszeniu. Ziemia okrzemkowa wpływa też w pozytywny sposób na glebę, m.in. spulchniając i napowietrzając ją. Ponadto zawiera łatwo przyswajalny krzem oraz inne mikroelementy potrzebne do zdrowego rozwoju roślin. 

Mączka bazaltowa

Mączka bazaltowa pełni funkcję naturalnego nawozu do kwiatów oraz warzyw, który jednocześnie tworzy barierę ochronną przed takimi szkodnikami jak ślimaki oraz mszyce. Po zastosowaniu mączki rośliny zostają wzbogacone o minerały zapewniające im większą odporność np. na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Lum out

Preparat Lum out to naturalna bariera przeciw ślimakom. Środek ten charakteryzuje się działaniem wysuszającym błony śluzowe ślimaków (zarówno tych ze skorupą, jak i nagich). Dodatkowo ma on korzystny wpływ na glebę: zmniejsza jej zagęszczenie, dzięki czemu zwiększa się jej chłonność (np. przyswajalność wody oraz minerałów). W składzie Lum out nie ma żadnych substancji chemicznych, jest on w pełni bezpieczny dla człowieka, roślin oraz zwierząt domowych.

pułapka na ślimaki, pułapki na ślimaki
Naturalny środek na ślimaki Lum Out

Taśma miedziana

Taśma miedziana na ślimaki NO PEST przeznaczona jest do zabezpieczania przed ślimakami roślin doniczkowych oraz grządek. Działanie tej metody odstraszania opiera się na elektrostatyce – w momencie, kiedy mięczak dotknie taśmy, wytwarza się mały ładunek elektryczny, który skutecznie zniechęca go do dalszej wędrówki w głąb ochranianego terenu. Takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Sam montaż samoprzylepnej taśmy miedzianej jest bardzo prosty. 

miedziana taśma na ślimaki; miedziane taśmy na ślimaki; taśma miedziana do ogrodu; taśma miedziana na ślimaki; taśma miedziana przeciw ślimakom; taśma miedziana ślimaki; taśma na ślimaki; taśma przeciw ślimakom; Taśma miedziana na ślimaki NO PEST

Pułapka

Pułapka na ślimaki NO PEST to łatwy i w pełni bezpieczny sposób na monitorowanie obecności ślimaków (zarówno tych ze skorupą, jak i bez niej), a także ich odławianie. Do jej działania potrzebna jest jedynie odpowiednia przynęta – może nią być np. piwo, mleko, drożdże. Jedna pułapka zabezpiecza obszar do 20 m².

pułapka na ślimaki, pułapki na ślimakiPułapka na ślimaki NO PEST 

 

Podsumowanie: Jak skutecznie zwalczać ślimaki?

W artykule przedstawiliśmy różne metody na skuteczne zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Poniżej znajduje się podsumowanie najważniejszych punktów:

Domowe sposoby na ślimaki: Popiół drzewny, skorupy jajek, ekstrakt z czosnku oraz wapno ogrodowe to sprawdzone metody, które utrudniają ślimakom poruszanie się i zniechęcają do żerowania na roślinach.

Ochrona roślin przed ślimakami: Zabezpiecz swoje rośliny stosując bariery mechaniczne, sadząc rośliny odstraszające ślimaki, utrzymując porządek w ogrodzie oraz stosując pułapki na ślimaki.

Stosując powyższe metody, można skutecznie ograniczyć liczebność ślimaków w ogrodzie oraz zabezpieczyć swoje rośliny przed tymi szkodnikami. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja i regularność w stosowaniu tych metod. Dzięki temu, zarówno początkujący, jak i zaawansowani ogrodnicy, będą mogli cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami, nie narażając ich na szkody spowodowane przez ślimaki.

 

Źródła: ekologia.pl, iop.krakow.pl, gdos.gov.pl.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie