rybiki zwalczanie


Owady w domu. Jakie owady występują w domu lub mieszkaniu? Rozpoznawanie, identyfikacja, zwalczanie

Koniec zimowej pory roku to moment, kiedy aktywne stają się insekty, które uprzykrzają nam życie w domu czy mieszkaniu. Warto poznać sposoby radzenia sobie z natrętnymi stworzeniami, których obecność może nie tylko wprawić w konsternację, ale i przynieść znaczne szkody. Gdy napotkasz „robaka w domu” często nie wiesz, z czym masz do czynienia. Pokrótce przybliżymy Ci najczęściej występujące owady w domach i mieszkaniach. Przedstawimy również sposoby na „robaki w domu”, tak abyś wiedział, jak skutecznie sobie z nimi radzić. Sprawdź, jakie owady występują w domu lub mieszkaniu. 

Jakie insekty najczęściej uprzykrzają nam życie w domu lub mieszkaniu i jak sobie z nimi radzić?

Do najczęściej odwiedzających nas robaków należą pluskwy, karaluchy, pchły, rybiki, mrówki, mole, muchy i muszki.

Pluskwy

Pluskwy domowe kiedyś zostały, jak się wówczas wydawało, trwale zwalczone, później jednak powróciły i nadal są z nami (na nasze nieszczęście). Insekty te najczęściej chowają się w starych materacach, łączeniach mebli oraz tapet, różnych szczelinach w okolicach gniazdek elektrycznych. Nie jest prawdziwe stwierdzenie, że pojawiają się one wyłącznie tam, gdzie panuje brud. O ich obecności może świadczyć charakterystyczny zapach przypominający ten towarzyszący fermentującym malinom albo gnijącej kolendrze. Inną oznaką są ślady po ugryzieniach – zaczerwienione obrzęki.

skupisko pluskiew, gdzie chowają się pluskwy

 

Jakie zagrożenie stwarzają pluskwy?

Pluskwy są bardzo uciążliwe. Żywią się krwią. Atakują w nocy. Ich ataki są zazwyczaj zmasowane. Nieświadoma niczego ofiara budzi się z kilkoma albo nawet kilkunastoma śladami po ugryzieniach. Dobrą wiadomością jest to, że nie przenoszą one chorób z racji tego, że zazwyczaj w ciągu swojego życia mają tylko jednego żywiciela. Jednak ugryzienie przez pluskwę może spowodować reakcję alergiczną. Również sama świadomość ataku podczas snu nie należy do najprzyjemniejszych.

sposób na pluskwy w domu infografika

Jak zwalczyć pluskwy?

Alternatywą dla korzystania z usług firm zajmujących się odpluskwianiem jest samodzielne działanie z wykorzystaniem profesjonalnych środków. Najpopularniejszymi preparatami są  foggery na pluskwy służące do zadymiania pomieszczeń i w ten sposób eliminowania uciążliwych insektów. Uzupełnieniem foggerów są opryski przeciw pluskwom, które stosuje się miejscowo tam, gdzie dym może nie dotrzeć (szpary, szczeliny, załamania). W przypadku miejsc, do których dezynsekcji nie można użyć roztworów w płynie (np. okolice gniazdek elektrycznych) zaleca się użycie proszku na pluskwy lub ziemi okrzemkowej.

Więcej o zwalczaniu pluskiew.

Karaluchy

Karaluchy należą do najwytrzymalszych stworzeń na świecie. Zwykło się mówić, że jako jedyne istoty będą w stanie przetrwać globalną katastrofę nuklearną. W Polsce najczęściej występują dwa gatunki karaluchów – karaczan prusak oraz karaczan wschodni. Aktywne są przede wszystkim nocą. Kryją się w miejscach wilgotnych i zaciemnionych – elementach kanalizacji, piwnicach, spiżarkach. Swoje kryjówki opuszczają w poszukiwaniu pożywienia, które głównie stanowią resztki żywności pozostawione przez człowieka. Z tego względu najczęściej zapuszczają się do kuchni. Warto zadbać o to, żeby nie pozostawiać w niej nieczystości, które mogą stanowić zaproszenie dla karaluchów.

jak wygląda karaluch

Jakie zagrożenie stwarzają karaluchy?

Poza tym, że widok karaluchów może wywoływać obrzydzenie, są one również wektorem wielu groźnych patogenów. Mogą transmitować rotawirusa, wirusa grypy, gruźlicę, przenosić różne bakterie oraz grzyby. Ponadto, jak w przypadku wielu innych insektów, kontakt z karaluchem może wywołać reakcję alergiczną.

sposób na karaluchy w domu infografika

Jak zwalczyć karaluchy?

W celu zwalczenia karaluchów można użyć specjalnych trutek na karaluchy. Zawierają one w sobie zarówno truciznę, jak i substancje wabiące. Rozstawienie trutki (można wyróżnić jej formę ciekłą, stałą oraz żelową) w zamkniętych pomieszczeniach może zlikwidować ogólny problem z karaluchami, dzięki jej działaniu wtórnemu – otruty karaluch wraca do swojego siedliska i zdycha w nim, a następnie inne karaluchy, które zjadają jego ślinę, kał czy ciało, również ulegają otruciu (efekt kaskadowy). Innymi metodami zwalczania karaluchów są fumigacja (zadymianie), oprysk, a także poddanie ich działaniu wysokiej temperatury poprzez wtłaczanie do pomieszczenia nagrzanego powietrza.

Więcej o zwalczaniu karaluchów.

Pchły

W przypadku posiadania zwierząt domowych pchły mogą być prawdziwym utrapieniem. Przywleczone do domu na ciele psa czy kota mogą dać się we znaki także właścicielowi czworonoga. Pchły żywią się krwią – w ciągu doby mogą wypić równowartość dwudziestokrotności masy swojego ciała. O obecności pcheł przede wszystkim może świadczyć zmiana zachowania zwierzęcia – gryzienie oraz drapanie różnych części ciała jest najczęstszą oznaką, że jest ono atakowane przez pchły. Oprócz żerowania na ciele pupila pchły mogą się również lokować w miejscach, gdzie najczęściej on przebywa.
jak wygląda pchła

Jakie zagrożenie stwarzają pchły?

Ugryzienia pcheł powodują świąd. Jest on szczególnie dokuczliwy w przypadku osób cierpiących na alergię. Oprócz tego pchły mogą przenosić różne choroby – jedną z najgroźniejszych jest bakteryjna choroba kociego pazura mogąca doprowadzić nawet do zapalenia mózgu oraz zapalenia szpiku kostnego. Ponadto pchła może przenosić psiego tasiemca, który stanowi również zagrożenie dla człowieka (na najdotkliwsze powikłania narażone są dzieci).

sposób na pchły w domu infografika

Jak zwalczyć pchły?

Pierwszą czynnością, jaka powinna zostać wykonana, kiedy pojawia się podejrzenie, że zwierzak złapał pchły, jest umieszczenie go w pojemniku z wodą – szukające drogi ucieczki pchły skierują się na ogon, z którego będzie je można sprawnie usunąć. Do likwidowania pcheł, które zasiedliły się w domu używa się przede wszystkim oprysków rozcieńczanych wodą, specjalnych preparatów w sprayu oraz uniwersalnych foggerów. Prewencyjnym rozwiązaniem jest zainstalowanie ultradźwiękowego odstraszacza.

Więcej o zwalczaniu pcheł.

Rybiki

Rybiki cukrowe potocznie zwane robakami łazienkowymi najczęściej można spotkać właśnie w łazience czy kuchni. Ogółem pojawiają się wszędzie tam, gdzie panuje odpowiedni dla nich poziom wilgotności, przez co często nazywane są wilgotniakami. Są aktywne nocą. To bardzo płodne istoty – każdego dnia samica może złożyć aż do dwudziestu jaj. Z tego względu problem z ich obecnością może rosnąć lawinowo. Rybiki chowają się w różnych szczelinach, szparach, dlatego trudno jest namierzyć ich siedliska.

zwalczanie rybików w kuchni, zwalczanie rybików w łazience, robak łazienkowy

 

Jakie zagrożenie stwarzają rybiki?

Rybiki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka (nie gryzą, nie przenoszą groźnych dla człowieka patogenów), natomiast ze względu na swoją żarłoczność mogą wyrządzić szkody w postaci nadgryzania przedmiotów wykonanych np. z celulozy (książki, dokumenty, tapety itd.). Jeżeli pojawią się w dużej liczbie, to skala zniszczeń może być znacząca.

sposób na rybiki w łazience, kuchni infografika

Jak zwalczyć rybiki?

W celu zniwelowania obecności rybików w domu w pierwszej kolejności należy zadbać, by nie miały one korzystnych warunków do rozmnażania się. Warto szybko usuwać wszelkie nieszczelności powodujące nadmiar wilgoci, wypełniać powstające szczeliny i szpary, zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniach. Jeżeli mimo wszystko problem z rybikami nabierze rozmiarów, to można je zwalczać, wykorzystując do tego profesjonalne preparaty na rybiki – foggery (środki do zamgławiania), insektycydy w sprayu, pułapki.

Więcej o zwalczaniu rybików.

Mrówki

Specyficzna nawigacja mrówek oparta na przekaźnikach chemicznych powoduje, że jeżeli jedna z nich zlokalizuje źródło pożywienia, to pozostałe w dość krótkim czasie się o tym dowiadują i dokonują zmasowanej inwazji. Najczęściej w polskich domach pojawiają się faraonki, gmachówki, hurtnice oraz amazonki. To, którędy dostają się do środka, można odkryć poprzez prześledzenie szlaku ich wędrówki.

mrówki w domu
Zlokalizowanie punktu wejścia mrówek to połowa sukcesu. Drugą jego część stanowi znalezienie ich gniazda – tutaj znów pomocne będzie prześledzenie trasy, którą się poruszają.

Jakie zagrożenie stwarzają mrówki?

Obecność mrówek w pomieszczeniach powoduje oczywisty dyskomfort. Mogą one dość boleśnie ugryźć. Są również transmiterem niebezpiecznych chorób, np. gruźlicy oraz czerwonki. Ich aktywność może spowodować zanieczyszczenie żywności, a tym samym jej zmarnowanie.

sposób na mrówki w domu infografika

Jak zwalczyć mrówki?

Idealny środek na mrówki nie istnieje – niejednokrotnie trzeba użyć kilku różnych preparatów, aby osiągnąć zamierzony skutek. W eliminowaniu skromnej bieżącej obecności mrówek dobrze sprawdzi się spray na mrówki, którym należy spryskać zauważone osobniki. Jeżeli problem jest większy, to rozwiązaniem może być proszek na mrówki, który zabija je, kiedy się z nim zetkną. Kolejną metodą zwalczania mrówek w pomieszczeniu jest użycie oprysku, który należy rozprowadzić w miejscach, gdzie swoją obecność ujawniły te insekty. W likwidowaniu gniazda dobrze sprawdzi się trutka na mrówki. Umieszczenie jej na trasie ich wędrówki sprawi, że jako pokarm zaniosą ją do swojego gniazda – znajdujące się w nim osobniki również ulegną otruciu.

Więcej o zwalczaniu mrówek w domu.

Mole spożywcze i ubraniowe

Zarówno mole spożywcze, jaki i mole ubraniowe jako miejsca swoich kryjówek wybierają zaciemnione miejsca, trudno dostępne dla człowieka. Różnicę powoduje odmienny jadłospis – larwy moli spożywczych żywią się suchym pokarmem np. w postaci kaszy, mąki, ziaren, pieczywa, z kolei larwy mola ubraniowego spożywają garderobę wełnianą czy jedwabną. Odmienne preferencje żywieniowe powodują, że mole spożywcze najczęściej spotkamy w kuchni i spiżarni, natomiast mole ubraniowe w garderobie oraz sypialni.

omacnica spichrzanka jak wygląda zdjęcie;

 

Jakie zagrożenie stwarzają mole spożywcze i ubraniowe?

Mole spożywcze mogą przenosić lekoodporne bakterie, a także grzyby. Przede wszystkim powodują one szkody związane z zanieczyszczeniem żywności. Warto wspomnieć, że larwy są dość żarłoczne, co stanowi poważny problem w przemyśle spożywczym. Mole ubraniowe powodują zniszczenia w garderobie – osobniki przebywające w jednej szafie potrafią skonsumować nawet trzydzieści kilogramów wełny w ciągu roku. Należy zaznaczyć, że w przypadku obu rodzajów moli zagrożenie stwarzają larwy, a nie dorosłe osobniki.

sposób na mole w domu, szafie, kuchni infografika

Jak zwalczyć mole spożywcze i ubraniowe?

W przypadku moli spożywczych podstawową czynnością po stwierdzeniu ich obecności jest dokładne wymycie kuchennych szafek, a także pozbycie się produktów żywnościowych, w których je wykryto. Następnym krokiem jest użycie bezpiecznego (ze względu na działanie w miejscach składowania żywności) środka na mole – np. feromonowej pułapki na mole. Jeśli chodzi o mole ubraniowe, to warto pamiętać o okresowych przeglądach garderoby, który pozwolą dostrzec ewentualną ich obecność w momencie, kiedy nie doszło jeszcze do dużych strat. Po wykryciu moli tekstylnych najlepiej (podobnie jak w przypadku spożywczych) zastosować pułapkę feromonową.

Więcej o zwalczaniu moli spożywczych.

Więcej o zwalczaniu moli ubraniowych.

Muchy

Latające insekty, takie jak muchy, potrafią być wyjątkowo natrętne. Muchy domowe zaczynają być aktywne wiosną, kiedy wzrasta temperatura powietrza. Żywią się gnijącą materią organiczną, czyli np. rozkładającymi się resztkami żywności – pożywienie są w stanie wyczuć z odległości siedmiuset metrów.

co jedzą muchy

 

Jakie zagrożenie stwarzają muchy?

Muchy bezpośrednio nie są szkodliwe, gdyż nie gryzą i nie wywołują reakcji alergicznych. Niestety mogą stanowić wektor groźnych dla zdrowia i życia człowieka patogenów. Mowa tutaj o zarazkach wywołujących takie choroby jak gruźlica, czerwonka, trąd czy cholera.

sposób na muchy w domu infografika

Jak zwalczyć muchy?

Zwalczanie much domowych nie ogranicza się do mechanicznego ich unicestwiania za pomocą packi albo zwiniętej gazety. Systemowe rozwiązanie problemu z natrętnymi muchami sprowadza się do rozmieszczenia w pomieszczeniach lepów na muchy. Popularnością cieszą się również elektrofumigatory, czyli urządzenia, które po podłączeniu do kontaktu rozprzestrzeniają środek owadobójczy. Inny sposób na muchy, kiedy problem z nimi rzeczywiście jest bardzo dokuczliwy, to użycie oprysku na muchy. Wymienione środki nie wyczerpują wszystkich dostępnych metod – można wspomnieć jeszcze o foggerach (zamgławiaczach), sprayach, preparatach w proszku, a także lampach UV, które wabią muchy, a następnie porażają je prądem.

Więcej o zwalczaniu much.

Muszki

Uciążliwym domowym problemem mogą być niewielkie muchówki – owocówki, ziemiórki oraz ćmianki. Owocówki, jak wskazuje sama ich nazwa, pożywiają się sokiem z owoców – to właśnie na owocach dostają się do domów. Ziemiórki żerują na roślinach doniczkowych – ich pojawieniu się sprzyja ciepło oraz nadmierna wilgoć. Najczęściej zostają przywleczone do domu razem z nowymi roślinami. Ćmianki wlatują do pomieszczeń zwabione dużą wilgotnością powietrza. Następnie osiedlają się w domach (składając w nich jaja) ze względu na łatwy dostęp do pożywienia – żywią się resztkami organicznymi.

muszki na owocach

 

Jakie zagrożenie stwarzają muszki?

Owocówki oraz ćmianki, podobnie jak muchy domowe, mogą być transmiterem chorób oraz bakterii (np. Escherichia coli). Ziemiórki powodują obumieranie roślin znajdujących się w domu oraz ogrodzie.

sposób na muszki, ćmianki, ziemiórki infografika

Jak zwalczyć muszki?

Zapobiegać problemowi z muszkami owocówkami można dzięki pamiętaniu o dokładnym myciu owoców po przyniesieniu ich do domu, a także dbaniu o ich odpowiednie przechowywanie. W przypadku ziemiórek warto nowo kupioną roślinę poddać obserwacji i przez pewien czas trzymać ją z dala od innych roślin. Zmniejszyć ryzyko zagnieżdżenia się ćmianek w domu można poprzez utrzymywanie odpowiedniego stopnia wilgotności powietrza. Dbanie o higienę zlewu oraz odpływów jest szczególnie istotne. Pojawiające się w czterech kątach muchówki można wyeliminować za pomocą pułapek na muszki owocówki z wabikiem, lepów, trutek, sprayów i preparatów zadymiających, a także lamp UV.

Więcej o zwalczaniu muszek owocowych.

Szkodniki magazynowe

Poza opisanymi powyżej insektami, które pojawiają się w domach i sprawiają mniejsze lub większe kłopoty, wypada jeszcze wspomnieć o szkodnikach magazynowych, do których zalicza się m.in. skórniki, strąkowce oraz żywiaki.

kapturnik, spichrzel, mącznik młynarek jak wygląda, porównanie, zdjęcie; skórnik słoniniec, żywiak chlebowy, strąkowiec fasolowy porównanie;

 

Pojawiają się one w miejscach przechowywania żywności, a ich aktywność prowadzi do jej zanieczyszczania i tym samym marnowania. Ich obecność w pobliżu produktów żwynościowych sprawia, że do ich zwalczania należy podchodzić bardzo ostrożnie. Dobrym, nieryzykownym rozwiązaniem jest użycie pułapek feromonowych.

Więcej o zwalczaniu szkodników magazynowych.


***

Warto pamiętać, że zwalczanie insektów, które dostały się do domu lub mieszkania powinno być przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a także być proporcjonalne do skali problemu.

Potrzebujesz środków na owady domowe?

Odwiedź nasz sklep



© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie